Kamu personelinin yılın ikinci yarısında alacağı enflasyon farkı belli oluyor.

Hatırlanacağı üzere, kamu personeline yılın ikinci yarısında verilecek enflasyon farkının hesaplanmasında, toplu sözleşmede yer alan yüzde 6 oranı esas alınmaktadır. Temmuz ayında verilen seyyanen zam, enflasyon farkı hesaplamasına dahil edilmektedir.

Yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranları

Temmuz enflasyonu: % 9,49

Ağustos enflasyonu: % 9,09

Eylül enflasyonu: % 4,75

Ekim enflasyonu: %3,43

Yılın ikinci yarısının ilk 4 ayındaki kümülatif enflasyon

Ekim ayı enflasyonunun yüzde 3,43 gelmesiyle birlikte ilk 4 aydaki kümülatif enflasyon yüzde 29,41 olmuştur. Bu durumda, yılın ikinci yarısında yüzde 6 zammı alındığı için enflasyon farkı yüzde 22,08 olacaktır.

Yılın geri kalanına yönelik simülasyon ve enflasyon farkı hesaplaması
Yılın geri kalan Kasım ve Aralık aylarında yüzde 4 civarında bir enflasyon çıkması halinde 6 aylık kümülatif enflasyon yüzde 39,96, bu durumda enflasyon farkı yüzde 32,05 olacaktır.

1 Ocak 2024'teki zam ne kadar olacak?

Eğer, Kasım ve Aralık aylarında yüzde 4 civarında enflasyon çıkarsa yüzde 32,05  oranındaki enflasyon farkına, 2024 yılı toplu sözleşme oranı olan yüzde 15 eklenecektir. Bu halde enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı dahil olmak üzere toplam maaş zammı yüzde 51,85 olacaktır.

Maaş zammı hesaplanırken toplama ve çıkarma yapılmaz

Yukarıdaki memur maaş zammına yönelik hesaplamalar yapılırken, bazı ziyaretçilerimiz toplama ve çıkarma yapmaktadır. Ancak, kümülatif zam veya enflasyon farkı hesaplaması yapılırken çarpma ve bölme işlemi yapılmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu şekilde yapmaktadır. Kümülatif enflasyon farkının nasıl hesaplandığına yönelik, 2022 tarihli haberimiz için tıklayınız.

Emekliler 2024 Ocak'ta ne kadar zam alacak?

SSK ve BağKur emeklilerine enflasyon farkı kadar zam yapılmaktadır. Ancak, TBMM'den geçirilen kanunlarla bu zam oranları değişmektedir. Bir kanun çıkarılmaması ve Kasım ila Aralık aylarında yüzde 4 enflasyon çıkması halinde SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 39,96 oranında zam alacaktır.