Kahramanmaraş'ta Hurman Kalesi yıllara meydan okuyor

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesi'nde bulunan eşsiz mimari güzelliğe sahip Hurman kalesi, görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kahramanmaraş'ta Hurman Kalesi yıllara meydan okuyor

Afşin ilçesine bağlı Marabuz (Dağlıca) Mahallesi'nde sarp kayalar üzerinde bulunan ve Roma döneminden kalan Hurman Kalesi tarihiyle merak uyandırıyor. Kitabesi kale içinde duvarlarında bulunurken, 10-15 metre yüksekliğindeki surlar sekiz burçla güçlendirilen kale ziyaretçi akınına uğruyor.

Hurman Kalesi'nin çok ihtişamlı kalelerden biri olduğunu söyleyen yazar ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Gören, “Afşin Hurman Kalesi mimarisiyle ve tarihiyle önemli bir kaledir. Kalenin içinde su, yiyecek depoları ve kilise bulunuyor. Ayrıca kale stratejik önemede sahiptir. İpek yolu üzerindedir. Kale doğal kayanın üzerine inşa edilmiştir. iki tarafı yol ve iki tarafı da yüksek uçurumdur. Aşağısında ise Hurman Çayı geçmektedir. Herkesi bu muhteşem kaleyi görmeye davet ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.