650 yıllık tarihi eser hamam taşınıyor

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulunan bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'ndaki yeni yerine doğru harekete geçti.

650 yıllık tarihi eser hamam taşınıyor

Batman Valisi Ahmet Deniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ilısu  Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek  niteliğinde olduğunu söyledi.  

Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda  Türkiye Cumhuriyeti'nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu vurguladı. 

Vali Deniz, "Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf  gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği  olacak." dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise 540 yaşında olması itibarıyla dünya  ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi'nin 12  Mayıs 2017'de yeni yerine başarıyla taşındığını anımsatarak, şimdi de 1200'lü  yıllarda yapılan Artuklu Hamamı'nın taşındığını kaydetti. 

Taşıma işleminin 6 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü  vurgulayan Acu, "DSİ olarak Ilısu Barajında kısmi olarak su tutma işlemine  başladık. Aynı zamanda tarihi eserleri taşımaya devam ediyoruz. Zeynel Bey'den  sonra bugün de Artuklu Hamamı'nı taşıyoruz. Zeynel Bey bin 200 tondu, bu ise bin  500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir."  ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.