Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranlarında değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) "Kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranlarında değişiklik olmayacaktır" açıklamasında bulundu.

Bugün 2023 yılının son politika faiz kararı için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu yılın son faiz kararını açıkladı. Hazirandan bu yana art arda 6 toplantıda faiz artıran banka bu toplantıda beklentilere paralel politika faizini 250 baz puan artırılarak yüzde  42,5'a yükseltildi. Böylelikle TCMB son Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından 7 ayda 34 puanlık faiz artışı yapmış oldu. Piyasa beklentileri ve faiz anketlerinde de ekonomistlerin beklentisi politika faizinde 250 ila 500 baz puanlık bir artış yönündeydi. Anket ve araştırmalarda ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 42,50 ile yüzde 45,00 arasında yer almıştı. Öte yandan ekonomistler TCMB'nin 1 ya da 2 faiz artışı sonrasında faiz artış sürecini noktalamasını bekliyor.  

TCMB'den kredi kartı faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranları için yapılan açıklama:

"Kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranlarında değişiklik olmayacaktır. Kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirilmiştir. Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenmiş, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmamıştır.

Bu kapsamda kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranları için en son ilan edilen oranlarda bir artış olmayacaktır. Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye işyerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarının hesaplanmasında kullanılan referans oran, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4) kapsamında belirlenen yöntem ile hesaplanarak ilan edilmektedir. Referans oran, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde on fazlasının düşük olanı dikkate alınarak  hesaplanmaktadır."