Kahramanmaraş’ta 6 Şubat asrın felaketi depreminin ardından 10 ay geçmiş olmasına rağmen kentte farklı sorunlar çıkmaya devam ediyor.

Sorunların başında ise öncelikle kansere neden olan asbest ve kışı konteyner kentte geçirecek olan depremzede vatandaşlar.

Asbest sorunun bir türlü giderilmemesi nedeniyle kentte hastalıklar ve daha büyük sorunlarında gelmesi vatandaşları tedirgin ediyor.

Soğukların gelmesi ile birlikte konteyner kentte yaşayan vatandaşlardan şikayetler artmakta. Doğru şekilde planlama yapılmamasından dolayı konteyner kentteki insanlar yaşam mücadelesi veriyorlar.

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunana CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş şu ifadeleri kullandı,

“Şehrimiz hepinizin de malumu 6 Şubat depremlerinden sonra maalesef harabeye döndü. Ve bir an önce toparlanıp ayağa kalkması gerekirken aradan 10 ay geçmiş. Ve bu 10 aylık süreçten maalesef hala istediğimiz noktaya gelmemiş. Hatta gün geçtikçe de bizi daha çok sıkıntıya sokacak noktalarda bir takım problemler yaşıyoruz.

Son bir aydan bu yana dile getirmeye çalıştığım birkaç önemli mevzu var. Bunlardan birincisi asbest, bu şehirde çok tehlikeli bir asbest tehlikesi var. Bununla ilgili sayım valimize de bilgi verdik. Ticaret Odası mensubu arkadaşlarla görüştüğümüzde oradaki arkadaşlarımıza da bilgi verdik, tabipler odasına bilgi verdik, inşaat mühendisler odası ziyaretimize geldiğinde onlarla bu konuyu paylaştık.

Dilimizin döndüğünce, gücümüzün yettiğince bu konuyu sürekli gündeme taşımaya ve bununla ilgili Devletin bir takım önlemler almasına çalışıyoruz. Ama maalesef gördüğüm o ki Kahramanmaraş'ta Halk kendi kaderine terkedilmiş durumda. Yani depremin öldüremediği halkı kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalıp asbestle öldürmeye çalışıyorlar dersek çok da abartmış olmayız. Çünkü şehrin 8 ayrı noktasından alınan numunelerin hepsinde yani, doğukentten kayseri çevre yoluna kadar yada şekerdereye kadar, Merkez Hayrullah mahallesinden, Egemenlik mahallesine kadar bir çok nokta da alınan o numunelerin hepsinde asbest çıktı. Önümüz kış şimdi yağan yağmurlarla beraber bu asbest belası birde yeraltı sularına karışırsa daha ciddi tehlikeler bizi bekliyor olacak. Bir diğer konu orta hasarlı binalarla ilgili mağdurlar her gün feryat figan seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Bununla ilgili sıkıntının bir an önce ivedilikle çözülmesi gerekiyor.

Bir diğer konu, hala yıkımlar yapılıyor ve bu yıkımlar hala usulüne uygun yapılmıyor ve doğru düzgün denetlenmiyor. Buda bu şehirde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi.

Ama esas sıkıntı maalesef kışın gelmesi, soğukların artması ile birlikte konteyner kentlerde yaşanıyor. Konteyner kentte insanlar, insanüstü bir çabayla yaşam mücadelesi veriyorlar. Bununla ilgili bu kenti idare edenler bu Ülkeyi yönetenler ciddi önlem almak zorundalar” dedi.