Kahramanmaraş'ta küçük öğrenciler, YSK kurallarıyla sandık başına gitti!

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde bir ilkokulda, 1. sınıf öğrencileri, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kurallarına göre gerçekleştirilen seçimde sınıf başkanlığını, kaşıkta yumurta taşıma yarışması, çuval yarışması, ip çekme yarışması ve piknik düzenleyeceği vaadinde bulunan aday aldı.

Kahramanmaraş'ta küçük öğrenciler, YSK kurallarıyla sandık başına gitti!

Kahramanmaraş'ta Ertuğrul Gazi İlkokulu 1-C sınıfında eğitim gören öğrenciler tarafından belirlenen 5 aday, sınıf başkanı seçilebilmek için 10 gün propaganda yaptı.

Başkan adayları, arkadaşlarının oylarını alabilmek için sınıfa piknik, eğlenceli yarışmalar, uçurtma günü, gezi ve sürpriz hediyeler gibi çeşitli vaatlerin bulunduğu seçim afişleri asarak destek aradı.

YSK KURALINA GÖRE SINIF BAŞKANI SEÇTİLER


Propaganda sürecinin ardından öğrenciler, sandık kurulunun bulunduğu, 5 adayın resminin olduğu oy pusulası, tercih mührü ve seçim sandığının kullanıldığı seçimde, YSK kurallarına göre sınıf başkanını seçti.

Sınıftaki 40 öğrencinin oy kullanıldığı seçimde, 13 oy alan Kıvanç Kerem Gökdemir başkan seçildi.

"MAKSAT ÖĞRENCİLERE DEMOKRASİ BİLİNCİ AŞILANSIN"
Sınıf öğretmeni Kemal Kürne'nin yaptığı açıklamada, seçimi, öğrencilere demokrasi bilincinin aşılanması için yaptıklarını söyledi.

Sınıf başkanının demokratik kurallara uygun şekilde seçildiğini ifade eden Kürne, öğrencilerin, anne ve babaları gibi YSK formatında bir seçim gerçekleştirdiğini anlattı.

OY PUSULASI VE OY SANDIĞI KULLANDILAR


Kürne, seçimde 5 adayın başkan olabilmek için yarıştığını dile getirerek, şöyle devam etti; "Adayların fotoğraflarının bulunduğu oy pusulası hazırladık. Öğrencilerimiz kabinin arkasına geçerek istedikleri adaya oy verdiler. Seçimin tamamlanmasının ardından oyların sayımını yaptık.

Arkadaşlarının en çok desteğini alan Kıvanç, sınıf başkanı seçildi. Çocuklarımızın, Cumhuriyet'i, seçim yapmayı ve demokrasiyi kavramış olduklarını görmek bizleri sevindirdi. Güzel bir seçim ortamı oldu. Öğrencilerimize teşekkür ediyorum."

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 17:20
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.