Yaşanan depremler nedeniyle hasar gören ev ve iş yerlerini onarmak isteyen vatandaşlar, usta ve işçi bulmada zorlanıyor. Fiyatların yükselmesiyle birlikte, vatandaşlar hem maddi olarak hem de psikolojik olarak zor bir durumla karşı karşıya.

Kanal Maraş'a konuşan depremzedeler, az hasar gören binalarını tamir etmek için usta ve işçi bulmanın zor olduğunu belirtiyor. Bu durumun nedeni olarak ise fahiş fiyatlar gösteriliyor.

Deprem öncesi eleman olarak çalışanlar deprem sonrası her ne hikmetse birden bire usta oludular. Usta pozisyonundakiler de kendilerini bulunulmaz Hint kumaşı zannedip iş beğenmiyor, fiyat beğenmiyor. Düşünün ki şu an bir işçi yevmiyesi günlük 2 binlere kadar çıkıyor. Hal böyle olunca elemanlar usta oldu birden bire. Vatandaşlar bu duruma razı iken, bir de fahiş fiyatlar vermeye başladılar.

Kahramanmaraş'ta bir evin 10 metrekarelik bir alanını sıvamak için istenen 2 bin TL gibi astronomik fiyatlar, vatandaşların tepkisini çekiyor. Bu durumun fırsatçılıkla sonuçlanan olaylara neden olduğu sonuçlar doğurduğu belirtiliyor.

Vatandaşlar, işçi ve ustaların doyumsuzca fiyat artışlarına son verilmesi için devletin müdahalede bulunmasını ve cezai yaptırımların uygulanmasını talep ediyor. Organize suç örgütlerine benzeyen fiyat politikalarının ve fırsatçılığın önüne geçilmesi gerektiğini savunan vatandaşlar, bu durumun toplumun genelinden ziyade belirli bir kesime yönelik olduğunu ifade ediyor. Bu konuda bir an önce tedbir alınması ve mağduriyet yaşayan vatandaşların çözüm bulması isteniyor.