Mersin’de yaşanan olayda, aynı kurumda çalıştığı boşandığı eski eşinden şiddet gören kadın sürgün edilirken şiddet uygulayan kişi görev yerinde kalmasına karar verildi.

Tarsus Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü'nde görevli Ö.Ş., aynı kurumda çalışan H.E.’den boşandıktan sonra çocuklarının velayeti konusunda uzlaşamadı ve davalık oldu. Dava süreci devam ederken Ö.Ş., eski eşi H.E.’in fiziksel şiddetine maruz kaldı.

Cumhuriyet gazetesinden Abidin Yağmur'un haberine göre Ö.Ş., savcılığa suç duyurusunda bulundu fakat dava aşamasında uzlaşarak şikâyetinden vazgeçti. Ancak H.E.’in, Ö.Ş.’a karşı sözlü şiddeti ve psikolojik baskıları devam etti. Ö.Ş., işyerinde maruz kaldığı tehdit, aşağılama ve baskılarla ilgili iki kez savcılığa suç duyurusunda bulundu ve üst amirlerine de dilekçeyle başvurarak H.E.’den şikâyetçi oldu. Bunun üzerine H.E. de hem Ö.Ş. hakkında hem de velayet davasında Ö.Ş. lehine tanıklık eden memur M.Ö. hakkında amirlerine şikâyet dilekçesi verdi. 

Gözden kaçırmayın

Vatandaşlık peşinde koşan yabancılar sağolsun(!) Konut satışları yüzde 39 arttı Vatandaşlık peşinde koşan yabancılar sağolsun(!) Konut satışları yüzde 39 arttı

Kurum içinde yapılan incelemelerde Ö.Ş. ve M.Ö. hakkında herhangi bir suç bulunamadı. Tarsus Kaymakamlığı ise Ö.Ş.’ın eski eşi tarafından tehdit ve baskıya uğradığı şikâyetlerini dikkate almadı. Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otçu ise H.E.’in görev yerinde kalmasına, şiddete uğradığını bildiren antrenör Ö.Ş.’ın ise 80 kilometre uzaktaki Toroslar ilçesine gönderilmesi yönünde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne görüş bildirdi.

 5. KEZ YER DEĞİŞİMİ

Tarsus Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde memur olarak çalışan ve daha önce dört kez sürgün edilip mahkeme kararıyla görevine dönen M.Ö. adlı memur ise H.E.’in dilekçesiyle beşinci kez sürgün edildi. Yeni görev yeri Tarsus’tan 250 kilometre uzaklıktaki Anamur oldu.

M.Ö.’in Ö.Ş. ve eski eşi H.E. arasında işyerinde yaşanan tartışmalara tanık olduğu, velayet davasına şahit olarak yazılması üzerine gördüklerini mahkemede anlattığı, bunun üzerine H.E.’in “Karımla bir daha konuşmayacaksın.

Ona yaklaşmayacaksın. Bu şekilde devam edersen sana gösteririm” diye tehdit ettiği de dilekçeye yansıdı. M.Ö., hiçbir uyarı ya da kınama cezası olmamasına karşın Anamur’a sürüldüğünü dava dilekçesinde dile getirdi.