Gazeteci Fikret Bila, dün akşam yeniden bir araya gelen 6 partinin uzlaştığı Cumhurbaşkanlığı seçimi planını yazdı...

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde, altı muhalefet lideri dün akşam ikinci kez bir araya geldi. Ana gündemin 'güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş' olarak belirlendiği toplantıda, cumhurbaşkanlığı da seçimi de ele alındı.

FİKRET BİLA AÇIKLADI: TEK ADAY İLK TUR

Halk TV yazarı, gazeteci Fikret Bila, 'Tek aday ilk tur' başlıklı bugünkü yazısında , altı muhalefet liderinin hedefinin hem cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak hem de Meclis'te anayasayı en azından referanduma götürerek değiştirebilecek sandalye çoğunluğuna ulaşmak olduğuna işaret ederek, son gelişmelere ilişkin şunları aktardı:

ORTAK ADAY ÇIKARTILACAK

"Bu amaçla altı lider, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için 'tek aday, ilk tur' formülünde uzlaşmış durumda. Millet İttifakı içinde yer alan ve alması muhtemel altı parti ortak bir aday çıkaracak ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda kazanılması için birlikte çaba gösterecek. HDP de ortak tek aday ve ilk tur formülünü destekliyor. Tek koşulu ilkeler üzerinde Millet İttifakı’yla uzlaşma sağlanması."

Erdoğan'dan tarihi açıklama: 'Artık kaybedecek çok şeyimiz var' Erdoğan'dan tarihi açıklama: 'Artık kaybedecek çok şeyimiz var'

3. İTTİFAK GÜNDEMDE Mİ

Hükümetin hazırladığı seçim kanunu teklifinin amacının, Millet İttifakı ile birlikte hareket eden sağ partilerin üçüncü bir ittifak kurmalarını teşvik etmek olduğunu vurgulayan Bila, "Ancak iktidarın evde yaptığı bu hesabın çarşıya uyması çok zor" değerlendirmesini yaptı.