Sınırda hareketlilik! Araçlar sınırı geçti

Türkiye'nin zırhlı araçları ve iş makinaları, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan sınırın diğer tarafında geçti. Sınır kapısını geçen araçlar, İdlib öncesi ara bölgede bekletiliyor.

Sınırda hareketlilik! Araçlar sınırı geçti
banner150

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu akşam ABD Başkanı Trump ile çok kritik bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşmenin ana gündem maddelerinden biri Ortadoğu'daki gelişmeler olacak. Görüşme sonrası Türkiye'ye dönecek olan Erdoğan, Bakanlar Kurulu ve MGK'yı toplayacak. Ardından ise pazartesi günü Putin Türkiye'ye gelecek. Putin'le yapılacak görüşmede de ana gündem maddesi Suriye ve Astana görüşmeleri olacak.

Diplomatik görüşmeler ardı ardına yaşanırken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ise Irak sınırının sıfır noktasında başlattığı tatbikata ve sevkiyatlara devam ediyor.

Barzani'nin adlığı referandum kararına mesaj niteliği taşıyan tatbikatta namlular K.Irak'a çevrilmiş durumda. Öte yandan Suriye sınırına ise sevkiyat sürüyor. 

ASKERİ ARAÇLAR İDLİB İÇİN SINIRDAN GEÇTİ

Astana'daki kritik zirvede Rusya, İran ve Türkiye, El Kaide’ye bağlı grupların kontrolündeki İdlib’de dördüncü çatışmasızlık bölgesinin sınırları konusunda anlaşmaya varmıştı. Anlaşma ile ilgili bilgi veren kaynaklar, uygulanacak senaryonun İdlib’in üç bölgeye ayrılması şeklinde olacağını belirtiyor. Buna göre ilk bölge (batı yakası), Ankara’nın gözetiminde tutulacak.

Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı'nda askeri hareketlilik yaşandığı bildiriliyor. Hazırlıklar kapsamında Türkiye'nin zırhlı araçları ve iş makinaları Suriye tarafında giriş yapıyor.

Suriye'nin İdlib bölgesine yönelik ilk sevkıyat yapılmaya başlandı. Sevkıyat kapsamında ilk olarak iş makineleri ve zırhlı araç geçişi sağlandı.

ARAÇLAR ARA BÖLGEDE BEKLETİLİYOR

Suriye sınırındaki birliklere takviye olarak gönderilen askeri iş makineleri, güvenlik önlemleri eşliğinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvezögü Sınır Kapısı'ndan geçti. Çeşitli birliklerden gönderilen iş makinelerinin yer aldığı 8 araçlık askeri konvoy, Reyhanlı ilçesine geldi.

IRAK SINIRI: ASKERLER İPEK YOLUNDA TATBİKATTA

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Şırnak'ın Silopi ilçesindeki habur Sınır Kapısı yakınlarında 18 Eylül'de başlatılan tatbikat devam  ediyor.  Irak sınırının sıfır noktasındaki Habur Sınır Kapısı'na yaklaşık 3  kilometre uzaklıkta bulunan TIR parkının karşısındaki tatbikat alanı bugün de  genişletildi.  Tatbikata katılan büyük bölümü tank olmak üzere geliştirilmiş zırhlı  personel taşıyıcı, tank çekicileri, ilk yardım araçlarından oluşan araçlar ile  çok sayıda askerin katıldığı tatbikatta, iş makineleriyle kazılan mevzilere  kırmızı şerit çekildi.

Askerler, Silopi-Habur arasındaki uluslararası İpek Yolu'nda tek sıra halinde yürüdü. Yaya olarak gerçekleştirilen tatbikatın ardından askerler alana döndü.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.