Kızların kan donduran planı böyle bozuldu!

Bilgisayar oyunu ‘Mavi Balina’nın etkisiyle canına kıyan 14 yaşındaki Sevda E.’nin 5 kız arkadaşının intiharı önlenmişti. Toplu intiharın, kızların bir arkadaşlarının polise yaptığı ihbar sayesinde engellendiği belirlendi.

Kızların kan donduran planı böyle bozuldu!
banner150

Van’da “Mavi Balina” oyunu oynayan Sevda E.’nin (14), arkadaşlarıyla gittiği piknikte tepeden atlayarak intihar etmesinin arkasındaki sis perdesi aralanıyor. Sevda E.’nin beraberindeki kızlarla pikniğe gideceklerini ve intihar edeceklerini, kız çocuklarının arkadaşı G.A’nın polise ihbar ettiği ortaya çıktı. Yedi kız çocuğunun birlikte intihar etmek için plan yaptığı ancak son anda üç kız çocuğunun vazgeçerek gitmediği belirlendi. Kız çocuklarının akıllı telefonu ve bilgisayarının bulunmadığı, çocukların okulunun etrafındaki internet kafelerin araştırıldığı öğrenildi.
Olay, geçen salı 14.00 sıralarında olmuştu. Van’ın Tuşba ilçesinde kız arkadaşlarıyla piknik yapmak için Akköprü tepesine çıkan Sevda E. (14)  tepeden atlayarak intihar etmişti. Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, Sevda E.’nin "Mavi Balina" oyunu nedeniyle intihar ettiğini açıklamıştı.

Siteyi gösterdi

Olayın ayrıntılarına Milliyet ulaştı. Vali Adnan Darendeliler Ortaokulu 8’inci sınıfta okuyan ve yaşları 12 ile 14 arasında değişen yedi kız öğrenci  "Mavi Balina" oynuyordu. Bir süre sonra toplu intihar kararı alan yedi kız çocuğu, kendilerini Akköprü tepesinden aşağıya atacaklardı. Ancak son anda üç kız çocuğu gitmekten vazgeçti. Dört kız çocuğu ise piknik bahanesiyle tepeye çıktı. Bu sırada tepeye gitmeyen kız çocuklarından G.A. polise giderek arkadaşlarının intihar edeceği ihbarında bulundu. Polis, zamanın kısıtlı olması nedeniyle helikopter kaldırdı. Helikopter olay yerine ulaştığında Sevda E. intihar etmişti. Diğer kız çocukları kurtarılarak çocuk izleme merkezine götürüldü. İhbarcı G.A. polise “Mavi Balina” oynanan internet sitesini gösterdi ve birlikte intihar etmeyi planladıkları iki kız arkadaşının daha ismini verdi. Polis, G.A. ve diğer iki kız çocuğunu da çocuk izleme merkezine sevk etti.

Sevda E.’nin babasının hayatta olmadığı, annesinin ise hasta olduğu belirlendi. Rehber öğretmen, Sevda E.’nin intihara eğilimini görmediğini ifade etti. Sevda E. ve ihbarcı kız çocuğunun da aralarında bulunduğu altı çocuğun “Mavi Balina” oynadıkları, ancak hiçbirinin akıllı telefon ve bilgisayarının bulunmadığı, evlerinde de internet olmadığı belirlendi. Polisin, çocukların okullarının etrafında "Mavi Balina" oynatan internet kafeleri incelediği öğrenildi. Sevda E.’nin ağabeyi Haluk E., "Herkes çocuğuna sahip çıksın. Sevda’nın telefonu yoktu. Evde internet yok. Televizyon ve annemin tuşlu telefonundan başka bir şey yok. Tuşlu telefonda ne oynayabilir? Sevda bize hiçbir şey fark ettirmedi. Keşke fark etseydik. Çocuk intihar ettikten sonra kolunda dövmeler olduğunu söylediler. Bizim acımız çok büyük, dilerim başka aileler yanmasın" demişti.

‘Kendini öldür’ talimatı veriyor

Philipp Budeikin (23) adlı Rusya vatandaşının geliştirdiği ‘Mavi Balina’ (Blue Whale Challenge) adlı internet oyunu dünyada ve Türkiye’de çok sayıda çocuğun, gencin intiharına neden oldu. Türkiye’de 150’ye yakın çocuğun ‘Mavi Balina’nın etkisiyle canına kıydığı belirtiliyor. Bu ‘intihar oyunu’nu oynayanlardan 50 günde 50 komutu yerine getirmesi isteniyor. Son komutta oyuncuya “Kendini öldür” deniliyor. 
 

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.