İstanbul Yeni Havalimanı törenle açılıdı! Tarihi anlar...

Türkiye dünyanın en büyük ve yeni havalimanına kavuştu. Başkan Erdoğan'ın adını da resmen "İstanbul Havalimanı" olarak açıkladığı Yeni Havalimanı'nda hareketlilik ve heyecan tavan yaptı. Başkan Erdoğan açılış için Ankara’dan yola çıktı ve 16.30 sularında İstanbul'a indi. Ve artık İstanbul Havalimanı resmen açılmış oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan yeni havalimanının isminin "İstanbul Havalimanı" olduğunu açıkladı.

İsmi "İstanbul" oldu
Yeni havalimanının isminin "İstanbul Havalimanı" olduğunu açıklayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"İstanbul bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır. Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser işte bunun için adını İstanbul verdik."
 

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılış törenine, vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından 50'nin üzerinde üst düzey konuk katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağı iniş yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan özel uçak "CAN", saat 16.25'te İstanbul'da açılışı yapılacak havalimanına indi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yeni havalimanı apronunda resmi törenle karşılandı.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN TARİHİ PROJENİN AÇILIŞINDA TARİHİ KONUŞMA

İşte Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yeni Havalimanı açılışında yaptığı konuşmadan öne çıkanlar;

"Aziz milletim, değerli devlet ve hükümet başkanları, meclis başkanları, uluslararası kuruluşların kıymetli temsilcileri, saygıdeğer bakanlar, milletvekilleri, hanımefendiler, beyefendiler; Sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum.

"İKİ BÜYÜK GURURU YAŞIYORUZ"

Bugün burada iki büyük mutluluğu yaşıyoruz. Bu havalimanının açılışını kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Bu projenin bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Bunun yanında Cumhuriyetimizin kurulmasının 95. yıldönümünü gururunu da bugün hep birlikte yaşıyoruz. Kutlu olsun.

Tabii aldığımız acı bir haber var. Bugün Endonezya'da düşen uçakta ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum.

"HAVALİMANI ADINI PAHA BİÇİLMEZ BU ŞEHİRDEN ALDI"

Bu büyük eser adını paha biçilmez bir şehir olan İstanbul'dan almıştır. (İstanbul Havalimanı) Hayırlı olsun.

"BU HAVALİMANI ÇÖKER" ÇIKIŞINA TEPKİ: "İLERİ TEKNOLOJİDEN HABERİNİZ VAR MI?

Geçenlerde bir TV kanalında kendini de çok beğenen birisi "Burası çöker" diyor. Ya hu bu teknolojinin önünde yumuşak arazi mi kalır? Buraya çakılan kazıklardan haberin var mı? Biz ileri teknolojiyi bunun için kullanıyoruz.

BİR MÜJDE DAHA: "HAVALİMANI BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK"

Toplam 4 etaptan oluşan projenin yaptığımız ilk etabı bile yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Dolayısıyla kendi enerjisini üreten, tabiat dostu ve engelsiz bir proje olarak büyümeye devam edecektir. Bu projede 120 bin kişi görevli olacaktır.

HAVALİMANI SAYIMIZ 64'E ÇIKACAK

Ayrıca önümüzdeki yıllarda havalimanı sayımız 64'e çıkacak. Burası geleceğin dünyasına hitap eden akıllı havalimanı olarak bilinecek ve örnek alınacaktır. Sadece Havacılık alanında ulaştığımız seviye bile başlı başına bir başarı hikayesidir. Hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

"HEPSİNİ RAHMETLE YAD EDİYORUM"

Bu vesileyle özellikle milletimizin Cumhuriyet Bayramını tekrar tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, şehitlerimizi, gazilerimiz, kahramanlarımızı rahmetle, hürmetle yad ediyorum. Şair ne diyor? "Ve kahramanlar can verir. Yurdu yaşatmak için" Güvenlik güçlerimize kalbi şükranlarımızı sunuyorum. Bu ülke için tek damla ter de kan da aska boşa gitmemiştir, gitmeyecektir. Tarih en büyük şahit ve en büyük hakemdir.

Demokraside ve ekonomideki yolculuğumuzu dostlarımızla birlikte sürdürme arzumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Buradan tüm dünyadaki dostlarımıza sesleniyorum. Gelin hepimiz için huzurlu, güvenli ve müreffeh bir geleceği birlikte inşa edelim."


 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 18:44
c
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan Doğan
İlhan Doğan - 1 yıl Önce

Vatana Millete hayırlı uğurlu olsun

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.