Ve kamuda yeni dönem! Parasal sınırlar belirlendi

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer mevzuat kapsamında bu yıl uygulanacak parasal sınırlar ve faiz oranları tespit edildi.

Ve kamuda yeni dönem! Parasal sınırlar belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığının Parasal Sınırlar ve Oranları içeren  Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe  girdi.

Buna göre, kamu idarelerince harcama yetkilisi mutemetlerine verilecek  avans sınırı 990 lira ile 729 bin 400 lira arasında değişecek. En yüksek avans  sınırı Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatı ve Cumhurbaşkanlığına yönelik  olacak.

Özel bütçeli idareler için avans sınırları 1900 lira ile 1 milyon 374  bin lira arasında değişen miktarlarda uygulanacak.

Kanuni faiz ve temerrüt faizleri

Yıllar itibarıyla uygulanması gereken kanuni ve temerrüt faizi  oranları da belirlendi. Buna göre, 1 Ocak 2020'den itibaren kanuni faiz oranı  sözleşmeyle tespit edilmemişse yüzde 9, temerrüt faiz oranı sözleşmeyle belirlenmemişse yüzde 9, ticari işlerde ise yüzde 13,75 olarak uygulanacak.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.