Otopark yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği belli oldu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Şubat ayında gündeme getirilen otopark yasasının yürürlüğe gireceği tarih belli oldu. Otopark Yönetmeliğine göre, inşa edilecek yapılarda otopark yeri ayrılmadığı sürece yapı ruhsatı verilmeyecek.  Ayrıca otopark inşası tamamlanmadan da yapı kullanma izni alınamayacak.

Otopark yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği belli oldu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Şubat ayında gündeme getirilen otopark yasasının yürürlüğe gireceği tarih belli oldu. Otopark Yönetmeliğine göre, inşa edilecek yapılarda otopark yeri ayrılmadığı sürece yapı ruhsatı verilmeyecek.  Ayrıca otopark inşası tamamlanmadan da yapı kullanma izni alınamayacak.

22 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de de yayımlanan Yeni Otopark Yönetmeliği, 1 Haziran 2018 tarihinde resmen yürürlüğe girecek.

HER DAİREYE BİR OTOPARK ŞART
Bu kapsamda eski yönetmelikte yer alan her üç daireye bir otopark zorunluluğu, her bir daireye bir otopark alanı ayrılması şeklinde yeniden düzenlendi.

ÖN BAHÇEYE OTOPARK YAPILABİLİR
Yeni yönetmeliğe göre ön bahçe genişliği en az 7 metre olan parsellerde, binaya en az 2 metre mesafe bırakmak kaydıyla ön bahçede açık otopark yapılabilecek.

TARİHİ BİNALAR HARİÇ TUTULACAK
Mekanik ve otomatik park sistemleri de kullanılmasına rağmen yine de otopark tesisi mümkün olmayan yapılar ile tarihi binalar ve cephesinin darlığı nedeniyle asgari otopark alanı teşkil edilemeyen yapılar haricindeki tüm binalarda otopark bulunması zorunlu olacak.

İNŞASI BAŞLAYAN YAPILAR NE OLACAK?
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce mevzuata uygun olarak alınmış ruhsata göre inşasına başlanıp devam eden yapılar ile yapı kullanma izin belgeli olup inşaat alanı ve emsali, bağımsız bölüm sayısı ve kat sayısı artışı ile kullanım amacı değişikliği olmaksızın tadilat yapılacak yapılarda talep edilmesi halinde bu ruhsatın düzenlendiği Yönetmeliğe göre uygulama yapılacak.

RUHSATI DÜZENLENMEYEN İHALELER NE OLACAK?
Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ihale kararı veya ihale tarihi alınmış veya ihalesi yapılmış olan ancak ruhsat düzenlenmemiş yapıların ruhsat işlemleri ihaleyi yürüten kurum ve kuruluşların talebi halinde bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce yürürlükte olan Yönetmeliğe göre sonuçlandırılacak.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER