DEVA Partisi lideri Ali Babacan, partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşuyor.

Babacan'ın konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle:

''Bugünkü iktidarın iş başında olduğu her dakika artık zam anlamına geliyor.

Akaryakıta, doğal gaza, elektriğe yapılan zam demek, artan üretim maliyetleri nedeniyle tepeden tırnağa her şeyin pahalanması demek.

Ülke olarak yoksullaşıyoruz. Biz 84 milyon insan bunları hak etmiyoruz. Bizler çocuklarının yarınından endişe etmeden yaşamak isteyen insanlarız.

Hayalimizdeki bolluk ülkesine kavuşmanın formülünü de biliyoruz: Tek yol, topyekün zihniyet ve iktidar değişikliğinden geçiyor. İktidar değişikliğinden başka çare yoktur.

Üretici ile tüketici enflasyonu arasındaki fark cumhuriyet tarihinin en yüksek noktasında. Tam 44 puan.

Bir de dünya rekoru denemesi yaptılar. Ülkemiz, 2021 enflasyonu olarak G20 ülkeleri içerisinde 2. sırada. 'Bütün dünyada kriz var' diyorlar ya, öyle değil.

Bir başka deneme daha yaptılar. G20 ülkeleri enflasyon oranına baktığımızda biz ikinci olmuşuz. Bu sonuç tam bir kifayetsizliğin sonucu. Enflasyon var ya, Türkiye'nin yaşadığı kronik enflasyon; ülkenin başına bela olur. 34 yıl boyunca bu ülke çok çekti. Biliyoruz diyorlar ama hiçbir şey bilmiyorlar. İşine gelmiyor. Kendisi gibi iş bilmeyenlerle çalışıyor.

Dün dedi ya, kurdaki köpüğü aldık; enflasyondakini alacağız dedi lafa bak. Esas köpüğü yapan kim ona bakmak lazım.

Sırf Erdoğan konuşuyor döviz çıkıyor demesinler diye Merkez Bankası'nda dövizi cayır cayır sattılar. Dövizdeki köpüğü kendisi yapıyor.

Önce doları köpürttüler, sonra da o köpüğü almak için milyarlarca dolar harcıyorlar. Hiç acımadılar. İnsafsızca, gizli saklı, cayır cayır yaptılar bunu. Önce kurda, sonra fiyatlarda ipin ucunu kaçırdılar. 84 milyonun da huzurunu kaçırdılar.

9 milyar doları da bu hafta sonu insafsızca cayır cayır yaktılar. Hepsi ortaya çıktı. 3 gün, 5 gün farketmez doğrular ortaya çıkar.

Dolar, eylül başında 8 liraydı şimdi 13 lira.

Asgari ücret açıklandı. Bu maaş, Ocak'ın sonunda vatandaşın eline geçtiğinde yetmeyecek dedim. 1 Ocak gecesi, maaş eridi gitti. TÜİK, enflasyonu açıkladı ama uydurma enflasyon o. Gerçek enflasyon markette, manavda, pazarda. Gerçek enflasyonu da dikkat alarak maaşları düzenlemelisiniz. Memuru, emekliyi azıcık düşünüyorsanız; maaş zamlarında TÜİK’in rakamlarını dikkate almayın. Yaptığınız toplu sözleşmeyi de yırtıp Beştepe’de gördüğünüz ilk çöp kutusuna atın. Aileleriyle birlikte 20 milyon insanın geçimini düşünüyorsanız, derhal güncelleyin. Hiç merak etmeyin. Faizi de enflasyonu da tek haneli rakamlara tekrar bizler indireceğiz. Bu iktidarı da müsait bir yerde indireceğiz.

Hala '2023 hedefleri'nden bahsediyorlar. 2023 hedefi mi kaldı? Hepsi allak bullak oldu. Çizdiğimiz rotadan sapılınca, hukuktan eğitime her alan dökülünce 25 bin dolar hedefi hayal oldu. En iyisi siz plan falan açıklamayın, tutturamıyorsunuz.

Ekonomik krizi çıkaran iktidar, sorunun kendisidir. Bir kez daha tekrar edelim: Erdoğan sebep, yüksek enflasyon sonuç. Güçler ayrılığı diye bir şey kalmadı. Çaresizlik içinde kumanda panelindeki tüm tuşlara basıyor ama ülke toparlanamıyor. Toparlayamayacak. Çünkü çözümü yanlış yerlerde arıyor. Çözüm, sisteme format atıp özgür ve demokratik bir hukuk devletini kurmaktan geçiyor. Bu iktidar olduğu sürece çözüm bulunamayacak. Bizler bu ucube düzeni yıkıp temel hak ve özgürlüklerin hakim olduğu düzeni kuracağız.

30 Aralık'ta Merkez Bankasının bilançosunda 70 milyar TL zarar görünüyordu. 31 Aralık açıklandı 60 milyar kâra geçmiş. Hazineye doğrudan bir kaynak transferi için bunu yapıyorsanız, bunun adı karşılıksız para basmaktır. Şimdi de arka kapıdan para mı basıyorsunuz?

15 Temmuz’da dersini alan darbecilerdi. Ders verenler de demokrasimize sokaklarda sahip çıkan vatandaşlarımızdı. Hiç kimse o kıymetli mücadeleyi günlük siyasetle kirletmeye kalkmasın.

Huzursuzluktan beslendiğiniz yetmedi mi? Sokağa çıkan falan da yok ama protesto etmenin de anayasal bir hak olduğunu kendisine hatırlatmak isterim. Göreve başlarken o anayasaya bağlı kalacağına yemin etti, kendisine hatırlatmak istiyorum.

Sosyal yardımlarla halkımıza destek olacağız.

Yargıtay'a göre bu yıl en çok üye olan parti DEVA oldu. Bu konuda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.''