Merkez üsleri Pazarcık ve Elbistan, Karamanmaraş, Malatya, Adıyaman, Adana, Osmaniye, Kilis, Hatay, Gaziante, Phuket, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ'ın da aralarında bulunduğu 11 ili vuran depremin ardından milyonlarca kişi evlerine gitmek istemiyor. Şiddetli artçı sarsıntılar art arda meydana gelerek ağır hasarlı ve ağır hasarlı binaları yerle bir ederken, vatandaşlarda tedirginlik arttı. Depremin ardından Seismic.com adlı mobil uygulama popüler oldu. Depremleri tahmin ettiğini iddia eden uygulama, arka planda milyonlarca kez indirildi. Popüler uygulamaları bu şekilde indirmek isteyenler internet üzerinden konuyu araştırmayı deneyebilir ve detaylı bilgi alabilirler. Burada sismik ağ nedir? APK, GOOGLE PLAY Deprem Ağı Ücretsiz İndir iOS, Android! Sismik Ağ yararlı mı ve depremleri tahmin edebilir mi? Adım adım tüm detaylar burada...

DEPREM AĞI UYGULAMASI UYGULAMASI NEDİR?

Kahramanmaraş merkez depremi ve ardından gelen artçı sarsıntılar sırasında popüler olan deprem web uygulamasının gerçek zamanlı deprem uyarısı verdiği biliniyor. Özellikle sosyal medya üzerinden uygulamayı kullandığını söyleyen kullanıcılar, yaşadıkları deneyimden memnun kaldıklarını dile getirdiler. İtalya merkezli Bergamo şirketi tarafından geliştirilen Earthquake Network uygulaması sayesinde, mobil uygulamanın yüklü olduğu telefonlara depremden kısa bir süre önce uyarı gönderiyor.

Sismik Web uygulamasının çalışma mantığı, uygulama üzerinde herkese açık gerçek zamanlı verilerin toplanması ve kullanıcılara gönderilmesi olarak adlandırılmaktadır. Uygulama, kullanıcılara bir depremin merkez üssünden olan mesafeye göre erken veya gecikmeli uyarılar verebilir. Konuyla ilgili resmi internet sitelerinde yer alan bilgilerde, "Depremin merkez üssüne çok yakın değilseniz önceden uyarılabilir ve depremin yıkıcı dalgaları size ulaşmadan kendinizi koruyabilirsiniz." açıklaması yer alıyor.

APK, GOOGLE PLAY DEPREM AĞI ÜCRETSİZ İNDİR İOS, ANDROİD
Deprem Ağı mobil uygulaması, iOS, Android ve Huawei cihazları için Google Play, App Store ve App Gallery'de mevcuttur.

DEPREM AĞI İNDİRMEK İÇİN (BURAYA TIKLAYINIZ)

On milyonlarca kişi tarafından indirilen uygulama, cihazınızda fazla yer kaplamadan küçük boyutuyla tercih ediliyor.

Uygulama, yalnızca kullanıcılar tarafından bildirilen gerçek zamanlı deprem raporlarını bildirmekle kalmaz, aynı zamanda USGS, EMSC ve diğer uluslararası sismik ağlardan gelen deprem bildirimlerini de bildirir.

DEPREM AĞI İŞE YARIYOR MU, DEPREMİ ÖNCEDEN BİLİYOR MU?

Gerçek zamanlı kullanıcı deneyimi ile uluslararası deprem deprem raporlama kurumunu entegre eden deprem ağı uygulamasının çalıştığı söyleniyor. Uygulamayı deneyen kullanıcılar deneyimlerini paylaşarak depremden önce haberdar olduklarını söylediler. Öte yandan bazı kullanıcılar da bildirimi 50 saniyeden daha önce aldıklarını belirtti. Edinilen bilgilere göre, deprem söylentilerinin asılsız olduğunu önceden biliyordu. Uygulama, bir depremin sismik hareketine bağlı olarak diğer kullanıcılara mesafe/yakınlık bazında bildirimler gönderir.