Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Karamanmaraş merkezli ikiz depremler 39 binden fazla insanın ölümüne, onlarca binanın yıkılmasına ve binlerce kişinin yaralanmasına neden oldu. Felaketten 13 gün sonra Türkiye yaralarını sarmaya çalışıyor. Hükümet de önümüzdeki dönem için çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirme ve tavsiyeleri bakanlar, ilgili kurum temsilcileri ve AK Parti kadrolarıyla yaptığı toplantıda değerlendirdi. Yapılan değerlendirmeye dayalı olarak öneriler şu şekildedir:

KOORDİNATÖR VALİ TANMASI GÜNDEMDE

Felaketten sonra, tartışmalar süreci yönetmek için bir Sismik Yüksek Uzmanlar Kurulu kurdu. Depremden etkilenen illerde hızlı bir şekilde çalışacak bir koordinasyon valisi atanmasından bahsediliyor. Bu sistemde her ilin kendi valisi olacaktır. Ancak depremle ilgili çalışmalar Koordinatör Valinin gözetiminde devam edecek.

AFET BAKANLIĞI KURULACAK

Türkiye'de uzun yıllardır tartışılan Afet Bakanlığı'nın kurulması için düğmeye basıldı. Bu süreçte Afetler Bakanlığı'nın kurulması yeniden gündeme geldi. Bu nedenle başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı daha etkili olacak şekilde tasarlanmıştır.

OLASI İSTANBUL DEPREMİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Uzmanlar tarafından sık sık dile getirilen İstanbul'da büyüklüğü 7'den az olmayan olası bir depreme hazırlanmak için bakanlıkla birlikte adımlar atılıyor. Gerekli tüm birimlerin oluşturulması, atılması gereken adımlar da ele alınır. Hem bölgede hem de İstanbul'da nasıl çalışılacağı incelenecektir.

ANADOLU KENTLERİ YENİDEN KURULUYOR

Bu süreçte Orta Anadolu'da, deprem bölgesinden uzak, limana yakın 2 milyon nüfuslu bir şehir kurulması öneriliyor. Bu zeminde inşa edilecek şehir yoktan var olacaktır. Kültür merkezlerinden hastanelere kadar her şey planlanacak ve şehrin dört bir yanında OSB'ler oluşturulacak. Karayolları ve demiryolları yapılacak. İstanbul ve çevresindeki bazı fabrikaların zamanında bu yerlere devri gündeme gelebilir.

ADIYAMAN ŞEHİR MERKEZİ TAŞINACAK

Türkiye'yi derinden sarsan depremlerde, kent genelinde bin 485 binanın tamamen yıkılmasına ve ardından Adıyaman kent merkezinin bir kısmının başka bir yere taşınmasına karar verildi. Kentte yapılacak yeni binaların yeri belirlenir. Adıyaman'ın kuzeyindeki Karadağ banliyösünde TOKİ tarafından ilk etapta 30 bin konut yapılacak.

(Kaynak: Sabah)

Editör: Mine Kirik