Kamuoyu araştırma şirketi ORC, ekim ayının sonlarına doğru yaptığı seçim anketinin sonuçlarını yayınladı. Ankette yüzde 7 barajı uygulanırsa Meclis’te grubu olan partilerin durumu da ortaya koyuldu.

ORC Araştırma, 24 Ekim - 27 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılan anket sonucunu paylaştı. Durumu en çok merak edilen parti ise MHP oldu.

Ankette bir çok değişken ele alınırken çok konuşulan yüzde 7 barajı seçimlerde uygulanırsa partilerin oy oranının ne olacağı konusu da seçmenlere soruldu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimlerin takvime göre işleyeceğini ve 2023’te yapılacağı konusunda ısrarlarını sürdürürken muhalefet ise mevcut ekonomik, siyasi ortamın değişmesi gerektiğini vurgulayarak seçimlerin biran önce yapılmasının ülke menfaati açısından daha iyi olacağı tezini savunuyorlar.

HDP VE MHP MECLİS'E GİRECEK

17 yaşındaki kızın feci ölümü! Kiralık dairenin camından aşağı düştü 17 yaşındaki kızın feci ölümü! Kiralık dairenin camından aşağı düştü

Son seçim anketi sonuçlarını açıklayan ORC’nin bu anket çalışmasında AK Parti ve MHP’nin seçim barajını yüzde 7’ye indirmesi halinde partilerin alacağı oy oranını açıkladı. Anketin sonuçlarına göre yüzde 7'lik baraj, HDP ve MHP'nin Meclis'e girmesine olanak sağlayacak.

İşte son seçim anketine göre yüzde 7’lik seçim barajı uygulanırsa TBMM’de grubu bulunan partilerin alacağı oy oranı:

AK Parti: Yüzde 31,3

CHP: Yüzde 26

İYİ PARTİ: Yüzde 14,1

MHP: Yüzde 9,8

HDP: Yüzde 8