Gazetevatan yazarı İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır yazdı...Türkiye’de asgari ücretin artış oranı merakla beklenirken, artışın yeterli seviyede yapılması çalışmalar sürüyor. DİSK 2022 Asgari ücret önerisi 5 bin 200 TL olarak açıkladı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise basına verdiği açıklamada "45 yıldır asgari ücret belirleniyor bu yıl 45 yıla bedel bir yıl olacak, işçinin yüzünü güldürecek" bir anlaşmayı imzalamaya hazır olduklarını ve söyledi.

Gazetevatan yazarı İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır yazdı...Türkiye’de asgari ücretin artış oranı merakla beklenirken, artışın yeterli seviyede yapılması çalışmalar sürüyor.

DİSK 2022 Asgari ücret önerisi 5 bin 200 TL olarak açıkladı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise basına verdiği açıklamada "45 yıldır asgari ücret belirleniyor bu yıl 45 yıla bedel bir yıl olacak, işçinin yüzünü güldürecek" bir anlaşmayı imzalamaya hazır olduklarını ve söyledi.

Dolar ve Euro kurunun artması, enflasyonun yükselmesi gerekçeleriyle 2022 yılı asgari ücretinin ne kadar olabileceği merak konusu.Asgari ücret yönetmeliğine göre, asgari ücret “işçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret” olarak tanımlamıştır.

BAKAN TARİHİ DUYURDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücreti uzlaşı içinde çözmek istediklerini belirtip, "Toplumu tatmin edecek, toplumda adalet duygusunu pekiştirecek, onu güçlendirecek, 'Burada emekçiler sahipsiz değildir, devlet sosyal devlettir ve buna sahip çıkmaktadır' kanaatini yerleştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum" dedi.

Bakan Bilgin, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (Türk-İş) otelde düzenlediği 'Pandemi Döneminde Çalışma Hayatında Kadın' konulu eğitim seminerine katıldı. Bilgin, burada yaptığı konuşmada, asgari ücreti uzlaşıyla çözmek istediklerini söyleyip, "Asgari ücret konusunda da sayın başkanın tavrı çok açık; emeği koruyacak. Asgari ücret, adı üzerinde, Türkçe çok güzel tanımlanmış.

Bu rakamın, toplumu tatmin edecek, toplumda adalet duygusunu pekiştirecek, onu güçlendirecek, 'Burada emekçiler sahipsiz değildir, devlet sosyal devlettir ve buna sahip çıkmaktadır' kanaatini yerleştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. Ben de bu anlayıştayım ve sayın başkanla bu konuda uzlaşma içerisindeyiz" dedi. 

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTISI 1 ARALIK'TA

Bakan Bilgin, toplantı çıkışında da Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.İSTEDİĞİMİZ RAKAM BELLİ 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret konusunda, “Makul bir rakamda buluşmak lazım” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay,Asgari ücret konusunda rakam söylememeye gayret sarf ettiğini söyleyen Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “Rakam söylüyorum ama kime söylüyorum? Hazine ve Maliye Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Cumhurbaşkanı biliyor ne söylediğimi. Allah da biliyor, kulun da bilmesi gerektiği zaman da söylerim. Öyle bir konu olduğu zaman kendimizi bağlıyoruz ve yönetimle oturup konuşuyoruz.

Bundan iki dönem önce bir rakam söyledim. O dönem 70 lira noksan para verdiler” dedi. Atalay “Makul bir rakamda buluşmak lazım" ifadesini kullandı.TİSK'TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, 2022 yılı asgari ücret çalışmalarına dair bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görüşmeleri hızlandırarak süreci Aralık ayının başında tamamlamaya hazırız” denildi Akkol “Bu yıl asgari ücretin en kısa sürede netleşmesi konusunda kamuoyunun büyük beklentisinin farkındayız.

Bu sebeple, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görüşmeleri hızlandırarak süreci Aralık ayının başında tamamlamaya hazırız. Buradaki en büyük temennimiz kararın, çalışma hayatının tüm paydaşları olarak üçlü mutabakatla imzalanması.
Çalışma arkadaşlarımızın sürdürülebilir refahı için, enflasyon karşısında korunacak bir asgari ücret belirlenmesinden yanayız. Çalışma arkadaşlarımızın hayat kalitesini iyileştiren ve büyük-küçük bütün işletmelerimize değer katan her türlü kararın her zaman destekçisiyiz.

İŞVEREN DESTEĞİ

Bununla birlikte bu yıl, asgari ücret müzakerelerinin küresel boyutta devam eden olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşeceğini de unutmamalıyız. Ne yazık ki tüm dünyada artan emtia fiyatları, enerji ve taşıma maliyetlerinin yanı sıra çip krizi gibi küresel sorunlar ve yüksek belirsizlik ortamı birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Diğer yandan, hizmet sektörünün de toparlanması için halen zamana ihtiyaç duyuluyor.

Bu nedenle, asgari ücret için, gerek küresel enflasyon, gerek ülkemizin rekabetçiliğini etkileyen diğer faktörler de değerlendirilerek akılcı bir seviyede uzlaşı sağlanmasını önemli buluyoruz.” değerlendirmesini yaptı. Akkol, asgari ücret işveren desteğinin bu yıl da devam etmesinin, hiç olmadığı kadar önemli olduğunu ve yeni istihdam yaratılmasında kayda değer bir fayda sağlayacağını belirtti

.İŞTE %30, %35 VE %50 ZAM İLE ASGARİ ÜCRET NE OLABİLİR; 

1.Senaryo:Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa;2021 yılı brüt asgari ücreti 3 bin 577 lira, 2022 yılı asgari ücreti ise 4 bin 650,10 lira olur. Net ise 2021 yılında, 2 bin 825,90 lira iken 2022 yılında 3 bin 673,16 lira olur.

2.Senaryo: Asgari ücrete yüzde 35 zam yapılırsa;2021 yılı brüt asgari ücreti 3.577 lira iken 2022 yılı bürüt ücreti 4.828,95 lira olur. 2021 yılı net ücret 2.825,90 lira iken, 2022 yılı net ücreti 3.814,44 lira olur

.3.Senaryo: Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılırsa;2021 yılı brüt asgari ücreti 3.577 lira iken 2022 yılı bürüt ücreti 5.365,50 lira olur. 2021 yılı net ücret 2.825,90 lira iken,2022 yılı net ücreti ise 4.238,26 lira olur.