İlk olarak işsizlere, daha sonra ise emeklilere yönelik Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılına özel 5.000 TL'lik emekli ikramiyesi konusunda dikkat çekici bir iddia gündeme geldi. Elde edilen bilgilere göre, emekli maaşlarındaki yetersiz zammın ardından bayram ikramiyelerine ek bir artış yapılacağı konuşuluyor.

Enflasyon oranları açıklandıktan sonra SSK ve Bağ-Kur emeklileri için toplamda yüzde 42.56'lık bir artış yapılarak en düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye çıkarılmıştı. Ancak, bu zamdan memnun kalmayan emekliler arasında tepkiler yükselirken, bazı kesimlerden de eleştiriler geldi.

Türkiye'de yüksek enflasyonun ve artan hayat pahalılığının etkisiyle özellikle gıda ve kira fiyatları aşırı derecede yükseldi. Bu durum, emekliler arasında maaş zamlarının yetersiz kalmasıyla sert tepkilere neden oldu. Ancak, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde olumlu bir haber geldi.

Geçtiğimiz yıl içinde Prof. Dr. Ersan Şen, benzer bir uygulama ile ilgili olarak Mart ayının başlarında seyyanen zamın açıklanacağını ve bu sayede emekli maaşlarının 12 bin TL'ye kadar yükseltilebileceğini iddia etmişti.

Şen, bu sefer yeni yılda emeklilere yönelik ikinci bir planının devreye sokulabileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 9 Ekim tarihinde duyurulan ve Kasım ayında işsiz emeklilere ödenen 5 bin TL'lik ikramiyeler, gelen tepkilerin ardından çalışan emeklilere de verilmişti.

2019 yılından bu yana Ramazan ve Kurban Bayramları'nda emeklilere verilen toplamda 4.000 TL'lik bayram ikramiyelerine ek olarak, hem çalışan hem de çalışmayan emeklilere maaşlarına ilave edilecek 5.000 TL'lik bir ek ikramiye dağıtılabileceğini ifade etti.

Ramazan Bayramı için 5 bin TL'lik ikinci bir ikramiye ödemesinin mümkün olduğunu belirten Şen, bu sayede emeklilerin 2.000 TL bayram ikramiyesine ek olarak toplamda 8.000 TL ek ikramiye alarak bütçelerini biraz olsun rahatlatabileceğine vurgu yaptı.