Artan kira fiyatlarını sonunda iktidar gördü. TOKİ ve belediye şirketleri ucuz ev ve iş yeri üreterek fahiş kiralara çözüm bulmayı deneyecek. AK Parti'nin düzenleme üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Son dönemde stok sıkıntısı ve gayrimenkullerden yüksek gelir elde etmek amacıyla mülk sahipleri kiraları yükseğe çekti.

AK Parti, Avrupa ülkelerinde hali hazırda uygulanan bir model üzerinde çalışıyor. Buna göre TOKİ ve gayrimenkul üreten belediye şirketlerine vergi istisnası gibi kolaylıklar sağlanarak kiralık konut üretmesi sağlanacak. Üretilen konut ve iş yerleri vatandaşın cebine göre kiraya verilecek.

Uçtu uçtu, dolar uçtu! 16 lirayı aşan dolar hızla yükseliyor Uçtu uçtu, dolar uçtu! 16 lirayı aşan dolar hızla yükseliyor

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de faydalanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor. AKP milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, kira amaçlı konut ve iş yeri üretimine ilişkin yeni düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor. Sadece kiralamak amacıyla konut ve işleri üreten şirketlerin, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDV’lerden muaf tutulabileceği veya indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylece kiralama amaçlı konut ve işyeri üretiminin cazip hale getirilebileceği ifade ediliyor.