Yeni yıla girilmesiyle birlikte asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına gelen zamlar netlik kazandı. Hal böyle olunca ihtiyaç sahiplerine verilen ödeneklerin miktarları da artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl 21 bin TL olan evlilik ödeneğinin ücreti yükseldi.

Son dakika bilgilerine göre geçen yıl 21 bin lira olan evlilik yardımına zam yapıldı. İki yıl ikramiye almak isteyen evlilik arifesinde olan kişiler araştırmalarına hız verdi. Detaylar burada...

33 BİN TL OLDU

Evlilik yardımı, annesi veya babası ölmüş kız çocuklarına yapılan ödemelerdir. Anne ve babasını kaybetmiş bekar kızlara düzenli maaş ödenir.

KİMLER YARARLANIYOR?

Akaryakıtta olanlar oldu Akaryakıtta olanlar oldu

Geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) verdiği çeyiz 21 bin liraydı. Bu yılki ödemenin en az 33.000 TL olacağı açık.

Anne veya babasını kaybetmiş ve dolayısıyla ölüm aylığı alan kız çocuklarına evlenme yardımı (çeyiz) ödenir. Bu meblağ yetim aylığı olarak da bilinir. Ebeveynlerinden ölüm aylığı alan kızlar, evlenmeleri halinde devletten nafaka alabiliyordu.

İZLENMESİ GEREKEN ADIMLAR NELER?

Evlenme ödeneğinin ödenebilmesi için kız çocuklarının SGK'ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) başvurması gerekmektedir. Evlilik tarihi Nüfus Kütüğünde kayıtlı değilse, dilekçe ile birlikte evlilik cüzdanının bir örneğinin de kuruma teslim edilmesi gerekir. Evlendirme yardımı alan kız çocukları boşandıkları takdirde, bu haktan elde edilen gelir ve aylıklar bu kişilere yeniden dağıtılır. Ancak bu kişiler başlık parasını aldıktan sonraki iki yıl içinde boşanırlarsa, bu süre içinde gelirlerine veya aylıklarına herhangi bir kısıtlama getirilmeyecektir. İki yıllık sürenin sonunda emekli maaşı alabilirler.