Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Karabulut, süt üreticileriyle ilgili acı gerçeği açıkladı.

Ev sahiplerinin kiracılara yaptıkları "pes" dedirtti Ev sahiplerinin kiracılara yaptıkları "pes" dedirtti

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, artan girdi maliyetleri nedeniyle zarar eden süt üreticisinin ineklerini ağlayarak kesime gönderdiğini söyledi.

Duvar'ın aktardığı habere göre; Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nin 5. Olağan Genel Kurulu, bugün gerçekleştirildi. Genel kurulda sektörün yaşadığı sorunlara değinen Nazif Karabulut, üreticinin artan girdi maliyetleri altında ezildiğini ve süt ineklerini kesime gönderdiğini söyledi.

"Gerek pandemi, gerek savaş nedeniyle çok zor günler geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz" diyen Karabulut, artan girdi maliyetleri ürünlerine yansıtmayan tek sektörün süt ve süt üreticileri olduğunu söyledi.

"ÜRETİCİ BİR DAHA ASLA DÖNMEZ"

Yetkililere üreticileri küstürmeme çağrısında bulunan Karabulut, "Zarar ediyoruz zarar… Üreticinin ettiği zarar, bizzat Hayvancılık Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı raporlara bile yansıdı. Yapmayın, bu cefakâr üreticileri küstürmeyin. Ahırları, çardakları boşalttırmayın. Eğer bu üretici sektörden çıkarsa bir daha asla geri gelmez, milyonları verseniz gelmez. Süt üretici yıllardır zarar etti. Yılmadı. Düzelir dedi ama olmadı. Çaresizlikten, gözleri gibi baktıkları ineklerini, gözyaşlarıyla kesime gönderdiler” diye konuştu.  

"BU DEVRAN BÖYLE GİTMEZ"

Besi için dana bulamadıklarını da kaydeden Karabulut, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Kesime giden bir ineğin yeri ancak 36 ayda yeri doldurulabiliyor. Ana olmadan dana olmaz. Biz besiye almak için dana bulamıyoruz, bulsak da ateş pahası… Bizim fiyatlarımız biraz yükselmeye başlayınca bizi korumaları gerekenler piyasaya ucuz et vermekle, ithalat yapmakla tehdit ediyor. Bu devran böyle gitmez" ifadelerini kullandı.

Genel Kurulda Nazif Karabulut yeniden başkan seçildi.