Konya'da yaşayan Çelik 'demir el' ile her işini yapabiliyor

Konya'nın Hadim ilçesinde, 30 yıl önce çalıştığı fabrikada makineye kaptırması sonucunda sol elini kaybeden Ahmet Çelik, kendi yaptığı "demir el" ile her işini rahatlıkla yapabiliyor.

Konya'da yaşayan Çelik 'demir el' ile her işini yapabiliyor

49 yaşındaki 3 çocuk babası Çelik, 1991 yılında çalıştığı fabrikada  sol elini makineye kaptırdı. Elini kaybetmenin üzüntüsüyle sıkıntılı dönemler  geçiren Çelik, hayata tutunmanın yollarını aradı.

Bir süre piyasada bulunan el protezlerinden kullanan Çelik, günlük  aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirmek için kendisine yeni bir protez  tasarlamaya karar verdi. Çelik, kendi becerisiyle yaptığı demirden el proteziyle  günlük yaşamını kolaylaştırdı. Çelik, çevresi tarafından azmi, mücadelesi ve  demirden el proteziyle "demir adam" diye anılmaya başladı.

'KAZA SONUCU ELİMDEN OLDUM'  

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1991 yılında Sümerbank  Fabrikası Ereğli İşletmelerinde henüz 3-4 aylık bir işçiyken geçirdiği iş kazası  sonucu sol elini kaybettiğini söyledi.

Eğitim sırasında usta arkadaşının kendini farketmemesi sebebiyle  elinin makineye sıkıştığını anlatan Çelik, "Kaza sonucu elimden oldum. Bir uzvumu  kaybetmek benim için zor oldu ama kendimi çok uzun süre karamsarlığa kaptırmadım.  Kendimi geliştirmeye, ilerletmeye karar verdim." diye konuştu.

Çelik, yaşadığı kötü dönemi kendi çabalarıyla geride bıraktığını  belirterek, şöyle devam etti:

"Önceleri protez kullandım. Protezimi basit işlerde kullanıyordum,  fakat sonradan bu protez yeterli gelmedi. Basit malzemelerden yapılmış bir  düzenekti. İki yılda bir değiştirmem gerekiyordu ve çok zorluk çekiyordum. Sonra  kendi imkanlarımla atölyede bir protez yaptım. Bunu yaparken de hiçbir ustadan  yardım almadım. Kendi teknik bilgilerime dayanarak bir protez yaptım."

'ZOR DA OLSA ENGEL YOK'  

Geçimini sağlamak için çeşitli işlerde çalışmaya devam ettiğini  aktaran Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

"Tamircilik, araç bakım, bahçe bakımı yapıyorum, şantiyelerde  çalışıyorum. Biraz zor da olsa, protezimin bana bir engeli yok. Her engeli  güzelce aşıyorum. Arkadaşlarım, çevrem sayesinde zor da olsa engel yok. Şu anda  benim için yaşam gayet güzel devam ediyor. Her işi yapabiliyorum Allah'a şükür.  İnsanın engeline takılmaması, kendisini ilerletmesi gerekiyor. Ben de o amaç için  uğraşıyorum. Gerek çevreme, gerek arkadaşlarıma faydalı olmak istiyorum. Bir  engelli olarak, engelimin arkasına sığınarak insanlara muhtaç olmak istemiyorum."

Ömrü yettiğince çalışarak hayata karışmaya devam edeceğini vurgulayan  Çelik, "Vaktimi kahveye, çay ocağına giderek değil de ihtiyacı olanların bahçe  bakımlarını yaparak, elektrik, su ve benzeri teknik işlerini yaparak geçiriyorum.  Çünkü çalışmayı seviyorum." diye konuştu.

Çelik, iki kızı ve bir oğlu olduğunu, onların geleceği için de  çalıştığını anlatarak, "Kendimi geliştirmek, topluma faydalı olmak için vaktimi  böyle geçiriyorum. Çalışarak kendime hem maddi hem manevi yönden faydalı  oluyorum. Araç ve makine kullanıyorum, bir zorluk çekmiyorum. Görenler bazen  yadırgıyor ama tekniğimi gördükten sonra bana güveniyorlar. Ben de diyorum ki  engellileri niye engelli görüyorlar, biz engelsiziz. Asıl siz engellemeyin bizi."  sözlerine yer verdi.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 13:36
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.