CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı hareket tansiyonu yükselti. Mahir Ünal, 'utandım' dedi. Bu tartışmaya ise CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, "Sen bunlardan utandın mı?" diyerek Ünal'a yüklendi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Meclis kürsüsündeki konuşması sırasında yaptığı el hareket tartışma yarattı.

2022 yılı bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu'nun konuşmasına AK Parti grubu milletvekilleri sık sık müdahale etti.

Bütçe görüşmelerindeki konuşması devam ederken yaptığı bir el hareketi AK Partililerin tepkisini çekti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kılıçdaroğlu’nun hareketinin ‘genel ahlak kurallarına aykırı’ olduğunu belirterek kınama cezası talep ederek, "Bizi izleyen hanımefendiler, çocuklar, kendi çocuklarımız ve ben kendi adıma yaptığı hareketten utandım" dedi.

CHP'DEN TEPKİ

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'a tepki göstererek "Bugün sizlere dünkü bütçe görüşmelerinden sonra 'öküz altında buzağı' arayanlara buzağının yerini tarif etmek için sesleniyorum. Dünkü Genel Kuruldaki bütçe görüşmelerindeki konuşması sırasında Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun vergi ve faizlerle ilgili halkın sırtına çok yük bindiğini anlatırken elini elinin üstüne vurması bazı arkadaşlarının çok zoruna gitmiş. Sonradan öküz altında buzağı aramaya kalkışmışlar. Sayın Mahir Ünal'da TBMM'de Sayın Genel Başkanımıza yönelik 'bu hareketten dolayı ben çok utandım. Genel Başkana kınama cezası verin' diye bir açıklama yaptı. Sayın Mahir Ünal'a buradan seslenmek istiyorum. Utanma ile ilgili nelerden utanılır nelerden utanılmaz kendisine ben hatırlatayım.

Mesala Sayın Mahir Ünal; Sizin yandaş müteahhitleriniz 'biz A... Ko...ğz.' dediği zaman hiç utandız mı?

Bu memlekette atanamayan öğretmenler intihar ettiği zaman utandınız mı?

Ya da bu devletin bir bakanı 'Her Cuma bir ayet sallıyorum, bakara makara' şeklinde deyip ardında büyükelçi olarak atandığı zaman hiç utandınız mı?

Eğer bunlardan utanmadıysanız o el hareketinden de utanmanızı da anlayabilmiş değilim zaten. Bunlardan utanmayan insan o el hareketinden utanmamalılar." ifadelerini kullandı.

Onikişubat Belediyesi’nin son teknoloji stüdyosu yayına hazır Onikişubat Belediyesi’nin son teknoloji stüdyosu yayına hazır

'Utanma' tartışmasıyla ilgili Kahramanmaraş'tan da örnek veren CHP'li Ateş, "24 Aydan bu yana bitmeyen bir otogar var. Bundan dolayı utanıyor musunuz? Ya da 1,5 yıldır bitirilememiş kavşak var. Millet oradan her geçtiğinde sizlere ağız dolusu laflar ediyor. Bunlardan utanıyor musunuz? Durun hala bitmedi. Mesela Ilıca'nın bitmek bilmeyen yolu var. 25 yıldan bu yana namus şeref sözü veriyorsunuz. Utanıyor musunuz? Bu memlekette köylüler içme suyu bulamadıkları için yazın tanker suyu içiyorlar. Bundan utanıyor musunuz? Elbistan İlçesi'nin 15 yılda bitmeyen duble yoldan utanıyor musunuz, utanmıyor musunuz? Bunları merak ediyoruz. Sayın Mahir Ünal utanılacak şeyler esas bunlar" diyerek sözlerini tamamladı.