Elon Musk, 44 milyar dolara satın aldığı Twitter'da dolandırıcılığa savaş açtı. FETÖ, PKK ve diğer örgütlere ait 108 binin üzerinde bot hesabı kapatıldı. Twitter üyeliği kimlik kullanacak ve gerçek isimler kullanması kararı alınacak.

Kullanıma sunuldu: WhatsApp’ta 3 yeni özellik! Kullanıma sunuldu: WhatsApp’ta 3 yeni özellik!

Twitter'ı satın alan Elon Musk'ın ilk sözleri bot hesaplarıyla ilgili oldu. Musk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Twitter'da yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, "Herkes istediğini yazabilir. Robotlar bitecek. Artık herkes Tek kişi olarak tanımlanacak, yani lakaplar ya da troller görünmeyecek. Bu yeni dönemden en çok FETÖ, PKK, DHKP-C gibi Türkiye'ye yönelik algı operasyonları yürüten terör örgütlerinin açtığı bot hesaplar etkilenecek.

Yapılan araştırmalara göre Twitter'da Türkiye'de oluşturulan yerel gündemlerin yarısı sahte. Geçtiğimiz yıllarda, yazılımlar tarafından oluşturulan 108 binden fazla bot hesap ortaya çıkarılırken, aktif bot sayısının ise 33 binden fazla olduğu tespit edilmişti.

Twitter yönetimi, bugüne kadar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'ye karşı kullanılan ve birçok toplumsal olayda da algı oluşturmak için devreye alınan bot hesapların kapatılması için hiçbir adım atmamıştı. Yeni dönemde FETÖ, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütleri algı operasyonlarını artık Twitter üzerinden yapamayacak.

twitter-yeni-donem

'RADİKAL KARARLAR ALINACAK'

Elon Musk'ın attığı bu adımı Bilişim Hukuku Derneği Kürşat Ergün'e sorduk. Ergün, Twitter'da yeni bir dönemin başladığını ifade ederek "Elon Musk'ın açıklamasından da anladığımız gibi artık Twitter'dan sahte hesaplardan manipülatif eylemlere girişilemeyecek ve bu şekilde bir hukuksuzluk oluşturulamayacak. Ben bu anlamda daha radikal kararların alınacağını düşünüyorum. Türkiye'deki temsilciğin daha aktif bir şekilde çalışılması sağlanacaktır. Elon Musk ile Cumhurbaşkanı'mızın geçmiş dönemlerde diyalogları olmuştu. Bu diyaloglarda iki tarafta da olumlu mesajlar vermişti. Türkiye'deki temsilciğin aktif hale gelmesiyle beraber Twitter üzerinden bu tür manipülasyonların, toplumu hedef gösterme eylemlerinin veya linç gibi siber zorbalıkların son bulacağını düşünüyorum. Buna ilişkin yargı kararlarının Twitter'ın temsilcilikleri uyulacağı kanaatindeyim" dedi. Ergün, "Cumhurbaşkanı'mızın ve ilgili kişilerin bu temsilciliklerin pasif durumda olduğu ve aktif olarak çalışmaları gerektiğiyle alakalı bazı söylemleri olmuştu. Bununla ilgili şu anda bir yasa çalışması da var" diye konuştu.