F5Haber'in aktardığı bilgiye göre, Türkiye'de de önemli bir müşteri kitlesine sahip olan Hyundai, çok önemli bir projeyi hayata geçirmek üzere. Güney Koreli üretici büyük bir aksilik yaşanmazsa Hindistan için ürettiği uygun fiyatlı modelini Türkiye'de satışa sunmak istiyor. 

Aracın otomobil sektöründe dengeleri değiştireceğini ileri sürülüyor. Geçtiğimiz yıla kadar 200 bin TL altına satılan 2. el araçlar bile şimdilerde 500 bin TL’nin üzerine satılmaya başlamış durumda.

Sıfır otomobillere baktığımızda ise en ucuz seçeneklerin dahi 260 bin TL ve civarında fiyatlardan başladığını görüyoruz. Peki bu fiyatlarının aşağı düşme ihtimali ne? Dürüst olmak gerekirse şu zamandan sonra fiyatların düşmesi çok da mümkün görünmüyor.

Keza kurlarda yaşanan düşüşlere rağmen otomobil fiyatları hala beklenen seviyelere düşmüş değil. Keza bu anlamda otomobil fiyatlarının düşmesi için tek bir seçenek kalıyor.

Bu seçenek de ülkemizdeki otomobil üreticilerinin daha ucuz modellerini ülkemizde satışa sunması. Sızdırılan raporlara göre bu konudaki ilk hamle Hyundai’den gelecek. Hyundai Asya pazarındaki en ucuz modeli Santro için kolları sıvadı.

Hyundai Santro normalde Asya pazarında, özellikle de Hindistan’da çok popüler. Dolayısıyla Santro’nun bu anlamda ülkemizdeki fiyatlar için ilaç olacağını söyleyebiliriz. Hyundai’nin Türkiye’de de satışa sunulacağı iddia edilen modeli Santro, kısmen de olsa i10’u andıran bir model.

1.1 MPI motor ile gelen otomobil 5 ileri manuel vitesle geliyor. Benzinli motoru ile tatminkar bir performans sunan Hyundai Santro, Hindistan’da vergiler dahil 87 bin TL’ye satılıyor. Peki bu modelin Türkiye’deki satış fiyatı ne olacak? Hemen belirtelim. ÖTV ve KDV’yi hesaba kattığımızda karşımıza 150 bin TL civarında bir etiket çıkabilir. Bu fiyatın da günümüz koşullarına nazaran hayli uygun olduğunu söyleyebiliriz.

santro (6)

santro (5)

santro (4)

santro (1)

santro (2)