Artan girdi maliyetleri nedeni ile kâr edemeyen çiftçiler birer birer topraklarını bırakıyor. Eskiden tarım ülkesi olan Türkiye artık sadece tüketim ülkesi halini aldı.

Yaşadıkları problemlere çözüm bulunamayan artan girdi maliyetleri nedeni ile kâr edemeyerek geçiminde büyük sıkıntılar yaşayan çiftçiler bir bir topraklarından kopuyor.

Enflasyon verileri öncesinde Dolar, Euro ve altında son durum Enflasyon verileri öncesinde Dolar, Euro ve altında son durum

 SGK verilerine göre 2021 yılında ülkemizdeki çiftçi sayısı 500 binin üzerindeydi ancak, artan üretim maliyetlerini karşılmakta zorlanan ve kâr edip geçimini sağlayamayan çiftçi işini bıraktı. Öyle ki yılbaşından bu yana çiftçi sayısı 500 bin sınırının altına indi. Mayıs ayında 489 bin 801 olan SGK'ya kayıtlı çiftçi sayısı haziranda da 490 bin sınırında kaldı.

Tarım sektörünün temmuz ayı itibarıyla 230.7 milyar TL'lik toplam borcu bulunurken, bunun 3.5 milyar TL'si takipte. Çiftçi sayısında ise yıllık bazda yüzde 9.5 yani 51 bin düşüş söz konusu.

SGK verileri ile çiftçinin borç durumunu gösteren verilere bakıldığında son 11 yılda kayıtlı üretici sayısında yüzde 56'lık düşüş yaşanırken, 2011'de 1 milyon 121 bin olan çiftçi sayısı 490 bin 163'e indi. 2011 yılında 30 milyar TL olan tarım sektörünün kredi borcu ise Temmuz 2022 itibarıyla 230 milyar TL'yi aşmış durumda.

Öte yandan tarımın en büyük giderinin kira olduğunu ürünün maliyetinin yüzde 35'i ile 55'ine denk geldiğini anlatan Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, geçen hafta Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı'nda “Bu pandemide en çok emlak fiyatları arttı.

Böyle olunca da kiralar da arttı. TL değer kaybı kaynaklı maliyet artışı varken üreticinin fiyatını artırmazsınız üreticinin tek seçeneği var, üretimi azaltmak” değerlendirmesini yaptı.