Sevdiklerimizle iletişim halinde olmak, dünyanın her yerinden ilginç bilgi ve haberler almak için sosyal medyanın bir zorunluluk haline geldiği yadsınamaz bir gerçektir. Ancak sosyal medya paylaşımlarıyla yayılan ve halk sağlığını tehdit eden yeni trendler de yükselişte.

En son örnek ise video paylaşım sitesi TikTok'ta başlayan yeni trend "Uykucu Tavuk". Şimdi, doktorlar bunun büyük bir sağlık tehlikesi olduğu konusunda uyarırken, kullanıcıların kendi yöntemlerine göre oluşturdukları tariflerde, soğuk algınlığı ve griple mücadeleye iyi geldiği düşünülen birkaç çeşit tavuk tarifi pişirdiklerini görüyoruz.

TikTok'ta viral hale gelen trendin ardından, tavuk suda pişirilmiyor, ancak bu rahatsızlıklar için reçete edilen şurupları kullanıyor. Bu şuruplar genellikle onları alanlara uyku getirdiğinden, akıntıya "uykulu tavuk" deniliyor.

6 yıldır torun vermeyen oğlunu ve gelinini dava etti: “Ya torun verin ya 650 bin dolar” 6 yıldır torun vermeyen oğlunu ve gelinini dava etti: “Ya torun verin ya 650 bin dolar”

Genellikle yemek sırasında veya sonrasında alınan bu ilaç, yeni ortaya çıkan trendlere göre yemek pişirmek için kullanılır. Birçok video, insanların bir kavanoza yarım şişe veya hatta bir iksir eklediğini gösteriyor.

Çoğu aşı karşıtlarının, özelikle de de koronavirüs öldürücülerin kullandığı yöntem, aşı olmak istemeyenlerin ya da Coronavirüs için reçeteli ilaçları kullanmayı reddedenlerin tercihi haline geldi.

Ancak uzmanlar herhangi bir besinin ilaç içerisinde bekletilmesini ya da pişirilmesini son derece tehlikeli olarak tanımlıyor ve asla yapılmaması gerektiğini söylüyor. Bu yapıldığında şurubun içindeki su ve alkol ısıyla birlikte buharlaşıyor ve tavuk etine ilacın etken maddesi çok büyük bir miktarda geçmiş oluyor.

Bu şekilde pişirilmiş bir tavuğu Yemek bir seferde çok miktarda ilacı içmek anlamına geliyor. Üstelik birçok videoda insanların çiğ tavuğu ilacın içinde sadece 5 dakika kadar ısıttığı ve daha sonra hazır olduğunu düşünerek yediği görülüyor. Bu ise az pişmiş tavuk etinden kaynaklanacak besin zehirlenmesi, şiddetli kusma ve ishale sebep olacak çok tehlikeli bir başka durum.

Üstelik grip ve soğuk algınlığı ilaçları bu şekilde tüketildiğinde ilaç solunum yoluyla tüketilmiş ve kanımıza çok çabuk karışmış oluyor. Bu da ilacın karaciğer tarafından emilmesine ve içindeki zararlı maddelerinin vücuttan atılamamasına sebep oluyor.