Dikkat! LTE internet bağlantısında güvenlik açığı

3G'nin ardından internetin çok daha hızlı bir hale gelmesini sağlayan LTE teknolojisinin büyük bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu açık sayesinde LTE üzerinden yaptığınız aramalar, şifrelenmiş olmasına karşın izlenebiliyor.

Dikkat! LTE internet bağlantısında güvenlik açığı

CNN Türk’te yer alan habere göre, LTE üzerinden yaptığınız aramalar, şifrelenmiş olmasına karşın izlenebiliyor. Bochum Ruhr Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırmalar, baz istasyonlarındaki bir hatayı ortaya koydu. 

Bu hata nedeniyle uzmanlar, LTE ile apılan görüşmelerin içeriğine ulaşmayı başardı. Peki ama bu nasıl olabiliyor? 

Bu güvenlik açığı, LTE alt yapısını kullanan ve ses kalitesini HD+ seviyesine çıkaran VolTE teknolojisinde bulunuyor. 

7 bin dolara mâl olan ReVoLTE isimli bu sistem, kullanıcıların LTE üzerinden yaptıkları görüşmelere ulaşmasını sağlıyor. Şifrelenmiş olmasının da bir önemi kalmıyor.

ReVoLTE üzerinden yapılan siber saldırılar, bir radyo bağlantısında birbirini izleyen iki çağrı için aynı anahtar akışının yeniden kullanılmasından faydalanıyor.

Bu zayıflığa, baz istasyonundaki bir uygulama hatası neden oluyor. 

İşte saldırının gerçekleşme grafiği... 

Bu saldırıyı gerçekleştiren bir hacker, kolayca aramayı yapan kişiyi arayabilirken, onunla sohbet etme şansı da bulabilir. 

Bu durum, saldırının yapılan telefon görüşmesinin şifrelenmiş radyo trafiğini izleyebilmesine ve şifrelenmemiş sesi kaydetmesine imkan veriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.