Cep telefonu kullanan herkesi ilgilendiriyor! Kapatılacak...

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yasal düzenlemeyle 2 yıl sinyal almayan cep telefonlarının kapatılması gerektiğini dile getirdi.

Cep telefonu kullanan herkesi ilgilendiriyor! Kapatılacak...
banner150

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yaptığı açıklamada, mobil iletişim sektörünün  bir toplumun gelişmesindeki en etkin sektörlerden biri olduğunu söyledi.

İçinde eğitimi ve güvenliği de barındıran bir sektör haline  geldiklerini ifade eden Turnacı, ''Haliyle dikkat etmemiz gerekiyor. Maalesef  sektörümüzün bugüne kadar hızlı gelişiminden, dikkat edilmediğinden olabilir,  kuralları tam olarak oluşturulamamış durumda. Sektörümüzün kurallarının  oluşturulması, vatandaşlarımızın mağdur olmaması, güvenlik unsurlarımızı doğru  yerine getirebilmemiz amacıyla sektörümüze bir mesleki yeterlilik belgesi,  sertifikasyon sistemi getirilmesi için çabamızı sürdürüyoruz.'' diye konuştu.

Turnacı, şu anda Türkiye'de 20 milyonun üzerinde ikinci el cep  telefonu satıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Maalesef tamamı kayıt dışılığa hizmet eden ve aynı zamanda  vatandaşlarımızın mağduriyetine de sebep olan bir alan haline gelmiş durumda.  Artık IMEI numarası kimliğimiz sıfatında oluyor. Bugün IMEI numarası  kullanıldığından dolayı ülkemizde ceza alan vatandaşlarımız var, hatta terör  örgütüne üye olmaktan ceza alan vatandaşlarımız bulunuyor. Önce ilgili kurumlar  ve sektör temsilcileri olarak öz eleştirimizi yapmamız lazım. Bizim bu konuda  bazı kuralları işletebiliyor olmamız lazım. Bu konular sürekli gündemimizde.''

''KDV yüzde 1'e indirilsin''

Cep telefonunda ikinci el sektörüne değinen Turnacı, ''İkinci elde  maalesef KDV oranı yüzde 18. Bu yüksek KDV oranı sektörü kayıt dışılığa itmekte  ve devletimiz buradan hiçbir gelir elde edememekte. Aynı zamanda  vatandaşlarımızın çeşitli mağduriyetlerine sebep olmaktadır.'' ifadelerini  kullandı.

Turnacı, sektör temsilcileri olarak taleplerinin öncelikle KDV  oranının yüzde 1'e indirilmesi olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''KDV oranı yüzde 1'e indirildiğinde bu ürünler, 20 milyon satılan  ikinci el pazarı legal kanala hizmet edecek, devletimiz buradan vergi geliri elde  edecek. Bizim öngörümüz 3 milyar liranın üzerinde devletimizin vergi geliri elde  edeceği. Ayrıca legal kanala hizmet edeceği için sektörümüzde istihdam artışı  olacak. En önemlisi ise vatandaşlarımızın mağduriyeti ortadan kalkacak çünkü  ikinci el cep telefonları kayıtlı hale gelecek. Nereden aldığınız faturasıyla  ibraz edilecek hatta cari açığımızı azaltacak bir ikinci el cep telefonu yenileme  modeli ortaya çıkacak. İkinci el cep telefonlarında yenileme modelini hayata  geçirebilirsek cari açığımız daha da dengelenecek, ülke ekonomisine de daha fazla  katkı sağlamış olacağız.''

Yasa dışı yollarla ülkeye sokulan ve klonlanmış cep telefonlarının  MOBİSAD'ın 10 yıldan uzun bir süredir gündeminde olduğunu aktaran Turnacı, ''En  son torba yasayla çıkartılan 7 yıl sinyal almayan cihazların kapatılması, IMEI  havuzundan çıkartılması uygulaması, klonlanan cihaz sayısını azaltacaktır. Ama  bunun yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin yaşanan mağduriyetleri  azaltacağını düşünüyoruz.'' değerlendirmesinde bulundu.

''175 bin direkt, 800 bin dolaylı istihdam sağlıyoruz''

Cep telefonunun artık hayatın kumandası haline geldiğini ifade eden  Turnacı, ''Dijitalleşmeyi bütün dünyanın kabul ettiği bu dönemde, insan hayatında  dijitalleşmeyi en etkin yaşayacağımız sektör mobil iletişim sektörü. Bir toplumun gelişiminde en etkin sektörlerin başında geliyor.'' dedi.

Turnacı, sektör olarak ülke ekonomisine çok ciddi katkılar  sunduklarına işaret ederek, aynı zamanda istihdama da ciddi katkılar  sunduklarını, 175 bin direkt, 800 bin dolaylı istihdam sağladıklarını söyledi.

Sektörel kuralları doğru yerleştiremedikleri için ciddi sıkıntılar  yaşandığını aktaran Turnacı, şunları kaydetti:

''Son 1 yılın sektörünü değerlendireceğimiz zaman tek kural sahibi olan  legal satış kanalımız olumsuz etkilendi. Sektör son 1 yılda yüzde 20 daralırken  vergisini ödeyen, en çok istihdama katkı sağlayan kanalımız yüzde 45 küçüldü. Bu kadar önemli sektörün legal kanalının bu kadar olumsuz etkilenmesine çare  bulmamız, çözüm üretmemiz gerekiyor. Yoksa istihdam ve vergi kayıplarıyla karşı  karşıya kalmamız söz konusu. İlgili kurumlarımıza bu gündemlerimizi iletiyoruz.  Yolcu beraberinde gelen cihazlarda olduğu gibi inşallah bu noktada da belirli  noktalara geleceğiz.''

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.