7 zararlı uygulamayı hemen Google Chrome'dan kaldırın

Siber güvenlik firması Radware, teknoloji devi Google'a ait web tarayıcısı Google Chrome üzerinden kimlik bilgilerini çalmayı hedefleyen 7 yeni zararlı yazılım keşfetti.

7 zararlı uygulamayı hemen Google Chrome'dan kaldırın
banner150

Siber güvenlik firması Radware, teknoloji devi Google'a ait web tarayıcısı Google Chrome üzerinden kimlik bilgilerini çalmayı hedefleyen 7 yeni zararlı yazılım keşfetti. 

Sosyal medyadaki kullanıcılar, popüler web sitelerinde göze çarpan bir Chrome uzantısına tıklayrak siber suçluların kötü amaçlı yazılımlarını yaymalarına izin veriyor. Bu sayede sizin bilgisayarınız arkadaşlarınızınki derken giderek yayılıyor.

100 BİN KULLANICIYI ETKİLEDİ
Güvenlik araştırmacıları, Mart ayından bu yana aktif olan ve dünya çapında 100.000'den fazla kullanıcıyı etkilemiş olan yeni bir kötü amaçlı yazılımlar hakında kullanıcılarını tekrar uyardı.

KİMLİK BİLGİLENİRİZ ÇALINABİLİR
Nigelthorn adlı kötü amaçlı yazılım, Facebook'ta sosyal olarak yapılandırılmış bağlantılar aracılığıyla hızla yayılıyor ve kurbanların sistemlerini sosyal medya kimlik ya da kredi kartır bilgilerinizi çalarak kötü niyetli amaçlar için kullanıyor.

İLK DEFA KEŞFEDİLDİ
Kötü amaçlı yazılım en az yedi farklı Chrome tarayıcı uzantısında yer alıyor. Bunların hepsi Google'ın resmi Chrome Web Mağazası'nda bulunuyor. Bu kötü amaçlı Chrome tarayıcı uzantıları, siber güvenlik firması Radware'deki araştırmacılar tarafından ilk kez keşfedildi.

GOOGLE CHROME'UN ÇAKMASINI KULLANIYORLAR
Radware tarafından yayınlanan rapora göre, kötü amaçlı yazılım operatörleri yasal Google Chrome uzantılarının kopyalarını kullanıyor ve Google'ın uzantı doğrulama kontrollerini atlamak için gizli kötü niyetli komut dosyası barındırıyor.

Aşağıdaki eklentilerden birini kullanıyorsanız hepsini derhal silmenizi öneriyoruz

Nigelify
PwnerLike
Alt-j
Fix-case
Divinity 2 Original Sin: Wiki Skill Popup
Keeprivate
iHabno

Google, yukarıda listelenen uzantıların tümünü kaldırmış olsa da, bunlardan herhangi birini yüklediyseniz, Facebook, Instagram ve aynı kimlik bilgilerini kullandığınız diğer hesapların şifrelerini hemen değiştirin.

VİDEO DOSYALARIN İÇİNE UZANTI YERLEŞTİRİLİYOR
Örneğin Nigelthorn, Facebook'ta linkler aracılığıyla yayılmak üzere tasarlandı. Tıklandığında video oynatmaya devam etmek için kötü niyetli bir Chrome uzantısı indirmeleri isteniyordu. Yüklendikten sonra, uzantı, kurbanların bilgisayarlarını bir botnet'in parçası yapan kötü amaçlı bir JavaScript kodu yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.