Kahramanmaraşspor eski başkanı Feridun Kolat: Hakkımı Fatih Ceyhan'a helal etmiyorum

Kahramanmaraşspor eski Başkanı Feridun Kolat spor kamuoyunun gündemine bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraşspor eski başkanı Feridun Kolat: Hakkımı Fatih Ceyhan'a helal etmiyorum

Kahramanmaraşspor eski Başkanı Feridun Kolat "Ben hakkımı Fatih CEYHAN’A helal etmiyorum…’’ diyerek İnanılmaz açıklamalarda bulundu: "…Ben futbolu seven biriyim, bu sevgim beni Kahramanmaraş’a getirdi ve sizlerle buluşturdu. Bizim Kahramanmaraş ile tarif edemeyeceğim bir gönül bağım var. Ben bu kulübü bir Kahramanmaraşlıdan aldım ve yine K.Maraşlıya hiçbir ücret talep etmeden verdim. Bu süre içerisinde başarılarla dolu bir hikâye bıraktığımı düşünüyorum. Ama şimdi gördüklerim ve duyduklarım beni derinden üzmekte…’’ diyen eski Başkan Feridun Kolat "Benim bugüne kadar konuşmamamın nedeni Kahramanmaraş spor benim çocuğum gibiydi, Kahramanmaraş halkına ve KMS taraftarlarına saygımdan dolayı konuşmadım. Ama artık bazı gerçeklerin ortaya çıkması gerektiğini düşünüyorum.’’ Dedi.

İşte Kahramanmaraş spor eski Başkanı Feridun Kolat’ın açıklamasının tamamı:

Son günlerde takip ettiğim kadarı ile yaşananlardan dolayı gördüğüm lüzum üzerine açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Futbola olan yakın ilgim ve sevdiğimden kaynaklı Kahramanmaraş için çok önemli ve saygı duyduğum bir şahsiyet vasıtası ile Kahramanmaraş Spora yardım ve daha sonrasında ise yönetimsel olarak fayda sağlamak için bir girişimde bulundum. Bu görüşmeler sonunda beni o zamanki kulüp başkanı Doğan TEHÇİ, kulübü bana devretmeyi, kulüp başkanı olmamı, kulübün içerisinde bulunduğu zor şartlardan dolayı kendisinin bu durumu daha fazla taşıyamayacağını belirtmesi üzerine, kulübün o tarihe kadar olan belgeli tüm borçlarını kabul etmem halinde Kahramanmaraş Sporu bana ve benim belirleyeceğim yönetim kuruluna yapılacak kongre ile devretmeyi kabul ve beyan etti.

Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkan borç alacak durumuna göre bana bunlardan başka herhangi bir borç olmadığını beyan etti. Kongre süreci sonucunda kulüp, benim başkanlığımda oluşturulan yönetim kuruluna devir olundu, fakat sonrasında bana ve yönetim kuruluna Doğan TEHÇİ tarafından söylenen beyan edilen borç alacaklardan farklı bir çok gizli kalmış durumlar ortaya çıktı. Bunlardan birisi de o zamanki Kahramanmaraş Belediyesi tarafından kulübe yardım amacı ile verilen (2) iki minibüs dolmuş durağı hattıydı. Bunların yaklaşık bir durağın maddi değeri 350.000 TL ettiğini (2 durak 700.000 TL) öğrendim. Bu süreç sonlandığında bu paranın bana ve yönetim kuruluna yani Kahramanmaraş Spora devir olacağını söyledi. Bana ifadesinde Doğan TEHÇİ kendi cebinden bu parayı kulüp için harcadığını bu durumdan dolayı 2 parça halinde 100.000 TL toplamda 200.000 TL’lik senet vermem gerektiğini söyledi. Bizde yönetim kurulu olarak ortadaki güven anlayışından dolayı bu senetleri verdik.

Fakat bir süre sonra bu bahse konu olan minibüs dolmuş durağı hatlarının başka şahıslara satıldığı öğrendim paralarının Doğan TEHÇi tarafından alındığını beyan etti. Paralar bize verilmedi. Kulübün devir ve satış belgeleri ile birlikte vermiş olduğumuz senetleri de (200.000 TL) tekrar geri iade istedik. Belgeleri alamadığımız gibi birde vermiş olduğumuz senetler nedeni ile Doğan TEHÇi tarafından icra yolu ile senet tutarlarını ödemek zorunda bırakıldık. Bunda benim çıkardığım sonuç ise Doğan TEHÇi bize karşılıksız herhangi bir menfaat etmeden devir edeceğini söylemişti, anlaşıldı ki Kahramanmaraş Sporu bize 100.000 TL artı faizi ve 2 dolmuş duraklarına mahsuben satmıştır. Takdir kamuoyu ve taraftarlarındır.

2011-2012 sezonu itibari ile kulübü devir aldığımız günden bu yana birçok borç sorunu ve sıkıntılarla uğraştık. Bunlar başta tesis bakım onarımı (Televizyon, Buzdolabı, Mobilyalar vs) ve Ssk, Maliye, Futbolcu, Menajer, Antrenör, Teknik Sorumlu hak edişlerinden kaynaklı borçlanmalardı. Bu durumu çözüme kavuşturmak adına anlaşma ve uzlaşma yoluna giderek mevcut transfer yasağının kaldırmayı başardık. Bu yapılan tüm iş ve harcamaların belge fatura ve gerekli tüm evrakları mevcuttur.

Bu çalışmalar sonunda takım bir üst lige olan 2 lige yükselme başarısına Rabbimin sayesinde ulaştık tüm harcamalar banka üzerinden yapılmıştır.(İstenildiğinde evraklar kamuoyuna sunulur)

2012.2013 sezonuna ise bir önceki sezon kurulan kadromuzu ve kurumsal yapımızı daha da güçlendirerek başladık. Müsabakaların başlamasına bir hafta kala mevcut hocayla ayrılma kararı aldık. Kahramanmaraş Spor camiasına çok saygılı ve değer veren sportif direktörümüz İlter KASAP hocamızın önerisi ile Fethi ÇOKKESER hocamızla anlaştık. Hocamızın bize sunmuş olduğu rapor doğrultusunda kendine olan inancımızdan ve güvenimiz neticesinde kadro yapılanmasında çok önemli isimlerle yollarımızı ayırdık. Yerlerine çok düşük maliyetli fakat gelecek vaat eden oyuncularımızı kadroya kattık. Bu sonuçta çok ciddi ekonomik tasarrufta sağlamış olduk. Sezon sonunda ise o gün çok şaşırdığımız Fethi hocanın aldığı bu kararların ne kadar doğru olduğunu, aldığımız şampiyonlukla mühürlenmiş olduk.

Bu başarı 26 yıldır beklenen ve özlenen bir durumdu. Sezon içerisinde tüm camianın birlikteliği sayesinde ki bu birlikteliğin bas mimarı hiç şüphesiz değerli hocalarım, oyuncularım, taraftarlarımızın birlikteliğinden doğan güçtür, bu vesile ile buradan bir kez daha tüm Kahramanmaraş’a o günlerde bizlere destek olan tüm bürokrat ve iş adamlarımıza sonsuz teşekkürlerimi saygılarımla sunarken özellikle saygı değer dostum Mahir ÜNAL Başkanıma Kahramanmaraşspor için bizlere verdiği tüm maddi manevi destek ve güzellikler için sonsuz teşekkürler ederim. Saygılar sunarım.2013-2014 sezonu PTT 1 lige yükseldiğimiz yıl ise sezon hazırlıkları doğrultusunda bizi şampiyon yapan teknik adamla Fethi ÇOKKESER hocayla yolumuza devam etme kararı aldık. Ben aslında buradan tam da Fethi hocanın kulübü mahkemeye verdi söylentinler üzerine kamuoyunu meşgul eden bir yanlışı ortadan kaldırmak ve açıklık getirmek adına yaşananları anlatmak istiyorum. Çünkü bu haksızlığı ortadan kaldırılmasını ve herkesin hak ettiği değeri görmesi adına önemli buluyorum.

Fethi hocamızı transfer etmek isteyen birçok kulüp vardı ciddi rakamlar teklif edildi. Buna rağmen Fethi hoca memleketim ve benim takımım diyerek bu duygu düşüncelerle bizimle çalışmak için maddi anlamda çok önemli fedakârlık yapmış ve takımla görevine devam etmiştir. Bizimde maddi zorluklar çektiğimiz bir dönemde bir önceki sezondan kalan alacaklarını hocamıza veremedik. (aylıklar ve şampiyonluk primi) Aslında fazlasını hak etmesine rağmen büyük fedakârlık yaparak önce futbolcuların ve diğer personel arkadaşların ödemelerinin yapılmasını istedi. Bir türlü kendisine sıra gelmedi. Hocamızın da maddi ihtiyacından dolayı dayanacak gücü kalmadığını bize beyan etmesi ve müsaade ederseniz çok sevdiğim kulübünden ayrılmak istemesi üzerine biz mahcubiyet içerisinde kendisine emeklerinden dolayı teşekkür ettik ve yollarımızı ayırdık.

Her insanın doğal hakkı olan hak edişini bizden almak istemesi kadar doğal bir haktır. Bundan dolayı alacaklı olduğu ücretlerini sözleşme gereği mahkeme yoluyla istedi. Bizler yönetim kurulumuz olarak Fethi hocayı asla suçlamadık. Zaten Fethi hoca adamlığını ve karakterini ve hocalığını bizlere Şampiyonluk yaşatarak göstermiştir. Bir gün tekrar böyle kulüp işine kalkışırsam Fethi hocayla tekrar çalışıp yarım kalan hikâyeyi (süper lige çıkmayı) tamamlamak ve helallikte almak isterim.

PTT 1.ligi sezon içerisinde sıkıntılarımız vardı maddi olarak takım şirket olduğu için maalesef K.Maraş tan destek yoktu ”Birde eloğlu” yabancı filan yakıştırması yapıldığı için destek olunmadı. Ama ben inanıyorum ki K.Maraş ta 3 senede futbola imzamızı attık.(2 şampiyonluk)

Yukarda belirttiğim gibi maddi sıkıntıda dolayı bir alt lige düştük. Bu süreç sonunda takımı satın almak için girişimde bulunanlar oldu bunlardan biriside takımı bana devreden Doğan TEHÇİ idi görüşmeler yapıldı, fakat bana sunduğu hiç bir taahhüdü yine önceki dönemde yaşadığımız sorunlar gibi yerine getiremedi. Şuanda mevcut başkan olan Fatih Ceyhan ile Orhan ŞERİT hoca beni ziyarete geldiler, kulübe talip oldular ve bizimle anlaşmak istediğini söyledi. Fatih Ceyhan ile tanışmamız ise (keşke tanımasaydım) Fethi hoca sayesinde oldu. Sezon başı kampı Kar Tepede kamptayken Fethi hoca beni aradı Fatih Ceyhan’ı misafir edeceğimizi ve benimle tanışmak istediğini söyledi. (keşke kabul etmeseydim) ertesi gün Fethi hoca ve Fatih CEYHAN ile birlikte İstanbul’da büromda bir araya geldik. Bana kulüpte yönetici olmayı ve uygun görülmesi halinde birlikte çalışmak istediğini iletti. Fethi hocada kendisi ve takımın için iyi olabileceğini belirtmesi üzerine Fatih CEYHAN ile belirli şartlar dâhilinde görev alması konusunda kabul ettim.

Sonraki sezonda Fatih CEYHAN kulübü devir almak istediğini söyledi ve yine belirli şartlar doğrultusunda anlaşma sağladık. (keşke anlaşmasaydık) Mevcut tüm borçların tamamını kabul ve beyan etti. Bizim yönetimde olduğumuz süre içerisinde kazandığımız ve alacaklı olduğumuz şahıs davaları ve devam eden tüm davalardan doğacak hakların ise bizim olması kaydıyla anlaşma sağladık. Kulübün tüm borçlarını benim yaptığım gibi hemen alacaklı futbolcuları ve şahıslar ile konuşup anlaşıp ödeyecekti. Maalesef 5.10 avukat üzerinden anlaşma yapmaya çalıştı, futbolcular alacakların yarısını kabul etti. Ama Fatih CEYHAN futbolculara verdiği sözü maalesef yerine getirmedi. Borcun tamamını ödemek zorunda kaldı.

Sonrasında ise Fatih CEYHAN ile anlaşma sağladığımız dava sonuçlarıyla hak kazandığımız davalar kesinlik kazanınca, davalardan aldığı paraların hiç birini bize ödeme yapmadı ve verdiği sözlerin hiç birini yerine getirmedi. Bu paraları benim şahsıma ait olan alacaklardı. Fatih CEYHAN bu paralara da el koydu.

Kamuoyunun anlaşacağı dilden söyleyeyim GASP etti, yani paramı ÇALDI. Takımın borçları için şahsi kefil olduğumdan dolayı borçlar senetler ve çekleri Fatih CEYHAN ödeyecekti, hiç birini ödemedi. Hayatımda görmediğim icralarla, davalarla beni baş başa bıraktı, o borçları kardeşim tarafından ödeme yapılarak kapatıldı. Fatih CEYHAN’ın ödemesi gereken şahsi kefalet borçlarını kardeşim ödedi. Ben hakkımı Fatih CEYHAN’A helal etmiyorum. Ben futbolu seven biriyim bu sevgim beni Kahramanmaraş’a getirdi ve sizlerle buluşturdu, bizim Kahramanmaraş ile tarif edemeyeceğim bir gönül bağım var. Ben bu kulübü bir Kahramanmaraşlıdan aldım ve yine K.Maraşlıya hiçbir ücret talep etmeden verdim. Bu süre içerisinde başarılarla dolu bir hikâye bıraktığımı düşünüyorum. Ama şimdi gördüklerim ve duyduklarım beni derinden üzmekte mevcut Başkan Fatih CEYHAN her sezon kulübü yabancılara satmaya çalışıyor ve akıl almaz rakamlar istiyor. Benim görevim süremde asla K.Maraşlı dışında devir ve satmak istemedim, bu takım bu şehrin insanlarınındır. Benim görev süremde 2 yıl üst üste şampiyonluk yaşadım ve yaşattım. Kaldı ki yönetim kurulunda 5 sene içinde PTT 1.liğine çıkaracağım diye söz verdim. Rabbim bana 2. Senede nasip etti. Ne mutlu bana tekrardan marka değerini artıran bir kulüp olan Kahramanmaraş sporu benim bıraktığımdan yıllar sonra sadece ligde kalmaya çalışan bir takım haline getirdi. 6 sezondan bu yana (O SENE BU SENE DİYE) taraftarı kandırıyor. Hangi sene başarılı oldun Fatih CEYHAN.

Benim bugüne kadar konuşmamamın nedeni Kahramanmaraş spor benim çocuğum gibiydi, Kahramanmaraş halkına ve KMS taraftarlarına saygımdan dolayı hayatımda tanıdığım en kötü 2 adamdan biri olan PTT 1. ligindeyken harcama yapması için Fatih CEYHAN’a 800.000 TL’lik senet verdik, ligin ikinci yarısında buna Orhan ŞERİT ve Numan POLAT’ta şahittir. O sezon takım kötü gittiği için Orhan hoca, Numan POLAT 250.000 TL ile 280.000 TL arasında bir harcama yapmıştır denildi. Ben Fatih CEYHAN’DAN fatura ve makbuzları 20.30 kez istememe rağmen vermedi. Halk dilinde Cücükçüler (Faizciler) gibi elindeki bizlerin kendine güvenerek verdiğimiz 800.000 TL’lik senetle icraya koydu. 1 trilyonun üstünde icra yoluyla ödememi istiyor. Ben faizciden alsam daha az öderdim.

Buna hak yenmek ve haram yenmek denmez mi?

Bu kulübü Fatih CEYHAN’A verirken 1 TL almadım, kazanılmış davalara karşılık verdim. Örneğin yıllardan beri takıp ettiğim Hülya KENGEL davası. O dönem kulüp dernek başkanı Osman GEMCİY’Dİ. Osman’dan başkanlığı Fatih CEYHAN alıyor ve derneğin üzerindeki Hülya KENGEL benim devrettiğim zaman 1.5 ile 2 trilyonluk birikmişi vardı. Benden sonra 3.5 trilyondan fazla olması lazım tüm paramı Fatih CEYHAN gasp ederek çalıyor. Benim paralarımı tüm bilgilerimi toplayıp mahkeme kanalıyla alacaklarımı isteyeceğim.

Hülya KENGEL ve Diğer dosyalar için yatırmış olduğum tüm mahkeme harçlarımı da gasp etmiş bunlar için de ayrıca dava açacağım. Bir diğer önemli konu ise 2019/1427 dosya ile Fahri CEYHAN adlı şahıs Kahramanmaraş spordan 5.788,074 TL alacaklı olduğunu beyan ediyor. Ben kamuoyuna soruyorum bu Fahri CEYHAN hayatı boyunca bu senet karşılığı olan 5.788,074 TL’yi onda birini gördü mü acaba nerden alacaklı? İnanıyorum ki kamuoyu bunun hesabını sorar.

2011-2012 sezonunda kurduğum takım oyuncularını hocalarıma ve taraftarlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Ne mutlu bana biz dışardan gelen yani el oğlu görülerek bu başarıdan başarıya koşturduk. Ama K.Maraş’ın kendi evlatları entrika işlerle uğraştı.

İyi niyetli biri olsa Kahramanmaraş sporu bir üste çıkartır, borçlarda biter kasasında da para olurdu (her sene o sene bu sene demekle) takım çıkmaz, niyet önemli, Tüm Kahramanmaraş spor camiasına sevgi ve saygılar sunar inşallah Kahramanmaraş spor hak ettiği yere gelecektir.

Feridun KOLAT

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 23:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tufan
Tufan - 2 yıl Önce

Sayın başkanım sizi yeniden kulüpte görmek isteriz.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.