Üç dönemlikler Saraya çıktı

AK Parti'de 3 dönem üst üste milletvekilliği yapanların bir dönem ara vermeden yeniden aday olamayacaklarına yönelik tüzük kuralının değiştirilmesi için yeni bir girişim başlatıldı.

Üç dönemlikler Saraya çıktı

 

Aralarında bir bakanın da bulunduğu 6 isim, 68 vekili temsilen Erdoğan'a gidip, yeniden aday olmak için tüzük değişikliği istedi.

 

AK Parti'de 3 dönem üst üste milletvekilliği yapanların bir dönem ara vermeden yeniden aday olamayacaklarına yönelik tüzük kuralının değiştirilmesi için yeni bir girişim başlatıldı. Bu kapsamda, 3 dönem kuralına takılan partinin ağır toplarından biri bakan 6 ismin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştükleri öğrenildi.

 

7 Haziran'daki genel seçimlerde aralarında, Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Hüseyin Çelik, Bekir Bozdağ, Faruk Çelik, Nihat Ergün, Mehdi Eker, Nurettin Canikli, Sadullah Ergin, Taner Yıldız, Salih Kapusuz, Mehmet Ali Şahin, Recep Akdağ, Mustafa Elitaş, Binali Yıldırım ve Nimet Baş'ın da bulunduğu 68 kişi için adaylık kapalı durumda.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 dönem kuralı konusunda kesin tavrı bulunmasına rağmen, partinin ağır toplarından bazıları önümüzdeki dönem Türkiye açısından çok kritik olduğunu, özellikle yeni Anayasa ve çözüm süreci konularında 'Partinin hafızası' konumunda bulunanların siyaset dışına itilmesinin doğru olmayacağını savunuyor. Bu düşünceden hareketle, 3 dönemlik milletvekillerinden bir grup Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu istedi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı sarayındaki yemekte bir araya geldiği isimler bir kez daha 3 dönem kuralının değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

DAVUTOĞLU'NA HAVALE ETTİ

 

Edinilen bilgilere göre, uzun süren yemekli toplantıda Erdoğan'ın 3 dönem kuralının kaldırılmasına ilişkin taleplere önce şiddetle karşı çıktığı, ancak yemeğe katılan isimlerin gerekçelerini anlatmasından sonra “Bunu Başbakanla konuşun” dediği öğrenildi. Erdoğan'la bir araya gelen isimlerin birkaç gün içinde de konuyu Başbakan Davutoğlu ile görüşecekleri belirtildi.

 

AK Parti kulislerinde, 3 dönem kuralının değişmesinin bu aşama 'zor' göründüğü, ancak Davutoğlu'nun onay vermesi durumunda MKYK kararı ile değişikliğin yapılabileceği yorumları yapılıyor. Parti kulislerinde seçimlere kısa bir süre kala tüzük kongresinin toplanmasının zor olduğu, ancak herhangi bir mahkemenin 3 dönem kuralının 'Seçme ve seçilme hakkına' aykırı olduğuna yönelik bir karar alması halinde, MKYK'nın 3 dönem kuralı ile ilgili adım atabileceği konuşuluyor.

 

3 dönem kuralından vazgeçilmesi halinde, bu kurala takılan 68 isimden ancak 20-30 kişinin yeniden aday gösterileceği de yapılan değerlendirmeler arasında.

 

YÜCEL KAYAOĞLU-TÜRKİYE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.