Erdoğan'dan Demir Kilise'de dünyaya mesaj!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'daki Demir Kilise'nin açılış törenine Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'la birlikte yaptı.

Erdoğan'dan Demir Kilise'de dünyaya mesaj!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgar Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Demir Kilise'nin açılışını yapıyor.

Törende Başbakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov konuşma yaptı.

Demir Kilise'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum. İstanbul'da farklı dinler barış içinde yaşıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"Tarihin belirli bir döneminde yaşanmış acı hatıralar, bizlerin çok daha uzun ve çok daha köklü olan birlikte yaşama tecrübemizi gölgelememelidir. Onun için bizde şu var; kesrette vahdet anlayışı var. Bu bizim aslında tüm inançlara, düşünceye vesaire yaklaşımımızı gösterir, yani çoklukta birlik."

"Son 15 yılda ülkemizdekilerin yanı sıra Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Asya, Orta Asya ve Doğu Avrupa'yı içine alan geniş bir coğrafyada 5 binden fazla eserin restorasyonu Türkiye'nin katkılarıyla gerçekleşmiştir."

BORISOV: TÜRKİYE İLE AB İLİŞKİLERİ İÇİN ÇABA HARCAMALIYIZ

Bulgaristan Başbakanı Borisov: "2018 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin normalleştirilmesi, iyileştirilmesi için çaba harcamamız lazım."

BAŞBAKAN YILDIRIM: DÜNYAYA VERİLEN MESAJ SON DERECE ANLAMLI 

Başbakan Binali Yıldırım, Demir Kilise'nin açılış töreninde konuşuyor. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Batı dünyasında ırkçılık artıyor" dedi. 

Başbakan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "Demir Kilise'nin restore edilerek Hristiyan vatandaşların hizmetine sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve bugün de devam eden hoşgörünün en güzel numunesidir. Buradan dünyaya verilen mesaj son derece anlamlı."

"Türk ve Bulgar halkı arasında köklü bağlar var" diyen Başbakan Binali Yıldırım, "Ülkemizde değişik inançlara sahip vatandaşlarımızın ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi, toplumsal uyum, barış ve huzur içinde bir arada yaşaması, hükümetimizin önem verdiği konuların başında gelmektedir" dedi.

Başbakan Yıldırım sözlerine şunları da ekledi: "167 cemaat vakfına ait bin 29 eser, varlık cemaat vakıflarına aktarılmış ve geçmişten beri gelen bu önemli sorun da ortadan kaldırılmıştır."

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde İstanbul Balat'ta bulunan Demir Kilise'nin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının akabinde bugün açılışı gerçekleştirildi.

Bulgar Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Demir Kilise'nin açılış töreninde, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninin ardından Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u İstanbul'da kabul edecek.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER