Erdoğan'dan çok sert açıklamalar: Asla müsaade etmeyeceğiz!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma programında konuştu. Erdoğan, 'sınırda terör devleti kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz.' dedi.

Erdoğan'dan çok sert açıklamalar: Asla müsaade etmeyeceğiz!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Şunu tüm dünya bilmelidir, Suriye'nin kuzeyinde, sınırlarımızda bir  terör devleti kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bunlara destek verenler de bu  gerçeği görecekler. Fırat Kalkanı'nda Cerablus, Rai, Dabık, El Bab'ta nasıl 2 bin  kilometrekarelik alanda Mehmetçik elinden geleni Özgür Suriye Ordusu'yla  yaptıysa, bundan sonraki süreçte de aynı şeyi yapacaktır. Asla taviz yok. Bunu  bizzat kendilerine de söyledim. Zira Türkiye bir çadır devleti değildir, bunu  herkes bilmelidir. Bir taraftan NATO'da beraber olacağız, öbür tarafta terör  örgütleriyle beraber hareket edeceğiz, bu nasıl iştir? O zaman bu NATO'nun  yeniden gözden geçirilmesi lazım. NATO'daki iş birliğine, NATO'daki kurallara,  atılan bu adımların hepsi aykırıdır." dedi. 
 
Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının Haliç Kongre Merkezi'nde  düzenlenen bayramlaşma programındaki konuşmasına, katılımcıların Ramazan  Bayramı'nı kutlayarak başladı.
 
Ramazan Bayramı'nın, İstanbul, Türkiye, İslam alemi ve tüm insanlık  için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Erdoğan, "Bu mübarek günün  milletimizle birlikte bölgemizdeki ve tüm dünyadaki Müslümanların tamamının  huzuruna, kurtuluşuna, kardeşliğine vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz  ediyorum. Bizi bu yıl bir kez daha ramazan-ı şerifin bereketiyle, Kadir  Gecesi'nin hayrıyla, bayramın neşesiyle buluşturan Allah'a hamdediyorum." diye  konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir günde asıl ve öncelikle anılması  gerekenlerin, şehitler ve gaziler olduğunu dile getirerek, konuşmasına şöyle  devam etti:
 
"Çünkü burada bulunuyor ve geleceğe umutla bakıyor olmamızı onlara  borçluyuz. Bizim Rabiamız var. Ne diyoruz? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek  devlet. Bu ülküler uğrunda İstiklal Marşı'mızda ifade edildiği gibi 'şehadetleri  dinin temeli olan ezanlar, yurdumuzun üzerinde ebedi inlemeli' diyerek canlarını  veren şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Bin yıldır bu toprakları kanlarıyla  sulayarak bize vatan yapan, özellikle terörle mücadelede ve 15 Temmuz'da destan  yazan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimizden tedavileri  sürenlere Rabbim'den şifalar temenni ediyorum. Bu mübarek bayram gününü, şehit  verdikleri yakınlarının yokluğunun burukluğuyla geçiren tüm kardeşlerimize  sesleniyorum; sizler eşinizi, evladınızı, kardeşinizi, babanızı toprağa vermiş  olabilirsiniz ama işte 80 milyon Türkiye sizlerle birliktedir, bunu da böyle  bilmelisiniz.
 
Hem bireyler olarak bizlerin hem de milletçe yaşadığımız her  hadisenin, önümüze çıkan her sıkıntının bir imtihan olduğunu biliyoruz. Zira şunu  da biliyoruz; dünya ve ölüm... Bunlar bizim için birer imtihan vesilesidir.  Ecdadımız bu imtihanları alınlarının akıyla vererek bizlere Türkiye'yi emanet  ettiler. Zira biz de aynı yoldan giderek, alnımızın akıyla bu imtihanların  üstesinden gelip gelecek nesillere büyük, güçlü, müreffeh bir Türkiye bırakmanın  gayreti içindeyiz."
 
"Bu zaferi kazanmak istiyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Faruk Nafiz Çamlıbel'in "Zafer Türküsü"  şiirinin "Yaşamaz ölümü göze almayan / Zafer, göz yummadan koşar da gider /  Bayrağa kanının alı çalmayan / Gözyaşı boşana boşana gider / Kazanmak istersen  sen de zaferi / Gürleyen sesinle doldur gökleri / Zafer dedikleri kahraman peri /  Susandan kaçar da coşana gider" dizelerini hatırlatarak, "Biz, ülkemiz,  milletimiz ve tüm kardeşlerimiz için bu zaferi kazanmak istiyoruz. Rabbim,  milletimizin ve tüm mazlumların ettikleri dualar yüzü suyu hürmetine, yürüdüğümüz  yolda bizi mahcup etmesin." dedi.
 
Türkiye'nin bir yandan terör örgütlerinin hain saldırılarıyla, diğer  yandan diplomatik ayak oyunlarıyla, öte yandan ekonomik suikastlerle aynı anda  mücadele ettiğini vurgulayan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi  Akar'ın, kuvvet komutanlarıyla Siirt'in Tillo ilçesinde, İçişleri Bakanı Süleyman  Soylu'nun Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bayram namazlarını kıldığını ifade  ederek, "Durmak yok, yola devam. Derdimiz bu. Biz de Şanlıurfa'da önce  Ceylanpınar, Akçakale ardından Harran'da Türkiye birincisi ilçe olduğu için  sondan bir evvelki iftarımızı yaptık. Oradaki kardeşlerimizle bir araya geldik."  diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye sınırları boyunca bir terör koridoru  kurma girişiminin, Fırat Kalkanı harekatıyla sekteye uğratıldığının altını  çizerek, şunları kaydetti:
 
"Maalesef, müttefik dediğimiz, dost bildiğimiz ülkeler, Türkiye'nin  bütünlüğüne göz dikmiş terör örgütleriyle iş birliği yapmakta sakınca  görmüyorlar. Bu terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını  söyleyerek Türkiye'yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını  eninde sonunda anlayacaklar. Ama onlar için iş işten geçmiş olacak. Biz tüm  ikazlarımıza rağmen, terör örgütlerine verilen silahlarla ülkemize atılan her  kurşunun, dökülen her damla kanın faturasını, o silahların asıl sahiplerine  çıkartacağız.
 
Şunu tüm dünya bilmelidir; Suriye'nin kuzeyinde, sınırlarımızda bir  terör devleti kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bunlara destek verenler de bu  gerçeği görecekler. Fırat Kalkanı'nda Cerablus, Rai, Dabık, El Bab'ta nasıl 2 bin  kilometrekarelik bir alanda Mehmetçik elinden geleni Özgür Suriye Ordusu ile  yaptıysa, bundan sonraki süreçte de aynı şeyi yapacaktır. Asla taviz yok. Bunu  bizzat kendilerine de söyledik. Zira Türkiye bir çadır devleti değildir, bunu  herkes bilmelidir. Bir taraftan NATO'da beraber olacağız, öbür tarafta terör  örgütleriyle beraber hareket edeceğiz. Bu nasıl iştir? O zaman bu NATO'nun  yeniden gözden geçirilmesi lazım. NATO'daki işbirliğine, NATO'daki kurallara,  atılan bu adımların hepsi aykırıdır. Son Brüksel'deki NATO toplantısında da  bunları gündeme getirdik. Nereye gidiliyor, bunu düzeltmemiz lazım ve  düzelteceğiz."
 
"Yılanların başlarını inlerinde ezmeye devam edeceğiz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'den ve Irak'tan ülkeye yönelik her terör  saldırısına, kendi topraklarımızda değil, bizatihi kaynağında müdahale  edileceğini söyledi.
 
Türkiye'ye ve Türk milletine saldıran yılanların başlarını inlerinde  ezmeye devam edeceklerini ifade eden Erdoğan, "Meşru müdafaa hakkımızı,  devletimizin ve milletimizin bekası için atacağımız adımları engellemek  isteyenlere mesajım şudur; bunu ancak 80 milyon nüfusu ve 780 bin kilometrekare  vatan toprağı ile tüm Türkiye'yi karşısına alma pahasına yapabilirsiniz.  Suriye'de kendisine, yolda seçtiğiniz terör örgütüyle sizin nasıl bir geleceğiniz  olur, onu bilmiyorum ama ülkemize saldırıp sonra da arkanıza sığınan terör  örgütüyle yol yürüdüğünüz sürece bizimle bir geleceğiniz olmayacağını da çok iyi  bilmelisiniz.
 
Aynı şekilde ülkemizde darbe teşebbüsünde bulunan bir diğer terör  örgütünün ele başını ve mensuplarını ısrarla topraklarınızda barındırmaya devam  ederek, Türkiye'nin gönlünde onulmaz yaralar açıyorsunuz. Benzer bir yaklaşıma  maalesef Avrupa ülkelerinde de şahit oluyoruz. Terör örgütlerinin mensuplarına  gösterilen bu derin muhabbetin, aşırı korumacılığın açacağı felaketleri görmezden  gelenleri bir an önce akıllarını başlarına almaya çağırıyoruz. Türkiye tarihi  birikiminden, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle, bu musibetlerin bir şekilde  hepsinin üstesinden gelir. Buna karşılık sırf bize zarar veriyor diye bu  yılanları koyunlarında besleyenlerin, damarlarında o yılanların zehriyle  uyanacakları günler çok yakındır." değerlendirmesinde bulundu.


 

 'HEPİNİZE SESLENİYORUM; BİZLERE MUHAKKAK BİLDİRECEKSİNİZ'
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Hepinize sesleniyorum; nerede, bildiğiniz, bulduğunuz bir FETÖ terör  örgütü mensubu varsa bunu bizlere muhakkak bildireceksiniz. Eğer bildirmiyorsanız  sorumlusunuz. Bu ümmeti, bu milleti parçalayanlara bunun hesabını sormaya devam  edeceğiz." dedi. 
 
Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Haliç Kongre Merkezi'nde  düzenlenen bayramlaşma programında, demokrasi, insan hakları, özgürlükler, adalet  gibi kavramların içinin boşaltılmasının, bu değerler etrafında kendilerine bir  gelecek inşa etmenin heyecanıyla Batı'ya sempati duyan toplumları hayal  kırıklığına uğrattığını söyledi.
 
Batı toplumlarının da aynı bu içi boşaltılmış değerlerin yıkılışının  sancılarını çektiğini belirten Erdoğan, "Biz hem kendimiz hem de tüm insanlık  için bu kötü gidişin önünü kesmenin çabası içerisindeyiz. Ülkemizin içinden  geçtiği kritik dönem, AK Partililer olarak bizlere, milletimiz ve tarih önünde  çok önemli sorumluluklar yüklüyor." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 15 yılda Türkiye'yi kronik siyasi,  ekonomik, sosyal sorunlarından kurtarıp, ülkeyi bugünkü seviyesine getirme  başarısını hep birlikte gösterdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"İnşallah önümüzdeki dönemde de 2023 hedeflerimize ulaşmayı yine hep  birlikte başaracağız. 14 Ağustos 2001 tarihinde 'Bismillah' diyerek çıktığımız bu  yolculukta, 15 yılda girdiğimiz tüm seçimleri, milletimize hizmet ettiğimiz,  ülkemizi ileriye taşıdığımız için kazandık. Milletimizin hislerine tercüman  olduğumuz, her vatandaşımızın sıkıntısını yüreğimizde hissettiğimiz için bugün  hala iktidardayız. Her akşam başımızı yastığa koyduğumuzda 'Bugün Hak ve halk  için ne yaptık?' Bu soruyu sorarak sürekli kendimizi murakabeye tabi tuttuğumuz  için milletimizin gönlündeki yerimizi koruyoruz. İktidarın yolunu içerideki ve  dışarıdaki vesayet odaklarında görmediğimiz, sadece ve sadece milletimize bakarak  yönümüzü tayin ettiğimiz için itibarımızı kaybetmedik. Unutmayın manşetlerle  çarpışa çarpışa, ülkemize, partimize kurulan tuzakları boza boza bugünlere  ulaştık."
 
"AK Parti'nin ana omurgası sapasağlam ayaktadır"
 
Erdoğan, bu yola sadece başlarını değil, bedenlerini, vücutlarını ve  bütün ruhlarını koyduklarını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Ofislerimizin, parti binalarımızın konforunda siyaset yapma  kolaycılığına kapılmadık. Birileri gibi fildişi kulelere kendimizi hapsetmedik.  Milletimizle bağımızı, irtibatımı hiç koparmadık. Şahsi ikbal kaygısıyla değil,  sadece ve sadece ülkeye hizmet için siyaset yaptık. Bütün koltukların, makamların  geçici olduğunu, baki olanın geride hoş bir sada bırakmak olduğunu, meselenin  hayırla, saygıyla, tazimle anılmak olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmadık. Bu  süreçte elbette nefesi kesilenler, soluğu yetmeyenler, niçin siyaset yaptıklarını  unutanlar oldu. Bu dönemde makam, mevki sarhoşluğuna kendini kaptıranlar, dünyevi  ihtiraslarının peşine düşenler oldu. Her adımı meşakkatlerle dolu bu imtihanı  hakkıyla veremeyenler elbette çıktı. Bugün onların hiçbiri aramızda yok. Şayet  bir şekilde kendilerini gizleyerek hala etrafta dolaşanlar varsa onların da  hesaplarının görüleceği günler yakındır. Ama unutmayın, hamdolsun AK Parti'nin  ana omurgası sapasağlam ayaktadır."
 
Kendisinin bu anlamlı bayram gününde ricası olduğunu dile getiren  Erdoğan, "Bugün bayramın birinci günü. Tüm yakınlarınızı muhakkak ziyaret edin.  Tüm konu komşu ziyaret edin. Onlara bayram mesajınızı iletin. Bayram bizim için  bütün dargınlıkların, kırgınlıkların bir kenara bırakılması gerektiği gündür. Biz  ne yapacağız? Dostları artıracağız, düşmanları da azaltacağız. Bunun gayreti  içerisinde olalım." şeklinde konuştu.
 
"Bu milleti parçalayanlara bunun hesabını sormaya devam edeceğiz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teşkilat Başkanlığı'nın hazırlıkları yaptığını,  bayramdan sonra artık gerek illerde, gerek ilçelerde, beldelerde kongreler  silsilesi içerisinde çalışmalarını başlatacaklarını söyledi.
 
Bu yıl sonuna kadar ya da ocak, şubata kadar bu çalışmaları hızla  tamamlamanın gayreti içerisinde olacaklarını aktaran Erdoğan, "İstiyoruz ki bu  metal yorgunluğunu giderelim, çok daha güçlü şekilde inşallah 2019 martına,  kasımına hazırlanalım. Bu bizim çok çok önemli. Çünkü arkadan bir de ne geliyor?  Olağan büyük kongremiz geliyor. Bunu da yapacağız. Bütün bunlarla Türkiye'de AK  Parti farklı bir geleneği ortaya koymuş olan partidir. Bunu göreceğiz ve  göstereceğiz ve bu dayanışmamız, bu birlikteliğimiz birçok yerlere farklı bir  mesaj olacaktır." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, bunu yapmak zorunda olduklarını vurgulayarak, şöyle devam  etti:
 
"Zira kimse birbirinden ne gücenecek, ne gocunacak. Çünkü güçlü bir  teşkilat olmadıktan sonra, zafere ulaşmak da kolay olmayacaktır. Her şey oradan  geçiyor ve bunu yaparken ana kademede yapacağız, kadın kollarında, gençlik  kollarında yapacağız. Hepsinde de bunu gerçekleştireceğiz. Görüldüğü gibi  inşallah önce olağanüstü kongrede 30 yaşın altında genç kardeşlerimiz partimizin  merkez karar yönetim kuruluna girdi. Olağan kongrede bu sayı daha da inşallah  artacak ve 2019 yerel seçimlerinde bunlar daha da artacak. Daha da ileri  gidiyorum, inşallah 2019 parlamento seçimlerinde bunu çok daha farklı bir  seviyeye yükselteceğiz. Şunu unutmayın, AK Parti bu ülkede ilklerin partisidir  olmaya da devam edecektir. Hele hele FETÖ terör örgütüyle, hepinize sesleniyorum;  nerede, bildiğiniz, bulduğunuz bir FETÖ terör örgütü mensubu varsa bunu bizlere  muhakkak bildireceksiniz. Eğer bildirmiyorsanız sorumlusunuz. Bu ümmeti, bu  milleti parçalayanlara bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Bakınız, Amerika'da  bey bey Pensilvanya'da çiftlikte yaşıyor değil mi? Herhalde buradan bir şeyler  anlamanız lazım. Amerika bunu niye vermiyor, herhalde buradan da bir şeyler  anlamanız lazım. Öyleyse burada bu çalışmayı birlikte yürüteceğiz. Siz hangi  mahallede kim var, bunları gayet iyi bilirsiniz. Bulacaksınız, biz de  araştıracağız, inceleyeceğiz, hukuk içinde gereğini de yapacağız. Asla buralarda  taviz veremeyiz."
 
Erdoğan, sözlerini şair Abdurrahim Karakoç'un "Bayramlar Bayram Ola"  şiirinden okuduğu şu dizilerle tamamladı: "Yaza dönsün kışınız, bayramlar bayram  olsun / Dert görmesin başınız, bayramlar bayram olsun / Otlar, dikenler dolsun  Nemrutların çanına / Kolay gelsin işiniz, bayramlar bayram olsun."
 
Programın sonunda AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Nazar Ayeti'nin yazılı olduğu tablo takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 19:01
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.