Yaşanan ekonomik kriz firmaları da zorluyor. Öyle ki son sekiz ayda 13 bin 798 şirket kepenk kapattı

Yaşanan ekonomik kriz finans zorluğu yaşayan firmalar için krizin fitilini ateşledi.

Yapılması gereken ödemeleri zamanınında yapamayan ve piyasaya verdikleri çekleri erteleyen şirket sayısı arttı. Uzmanlar söz konusu durum hakkında yıl sonuna doğru piyasadaki nakit kıtlığının daha da artacağını, son çeyreğin çok daha zor geçeceğini belirtiyor.

Dünya Gazetesi'nden  Merve Yiğitcan'ın haberine göre reel sektörü en çok korkutan ise tahsilat krizinin büyüyerek iflasların başlaması… Ekonomi yönetiminden piyasanın ihtiyaçlarına yönelik güçlü bir KGF paketi bekleyen iş dünyası, yeni gelecek paket için açıklanan 50 milyar TL’lik büyüklüğün çok az olduğunu, piyasanın 250-300 milyar TL’lik bir KGF desteği beklediğini belirtti.

EYT düzenlemesinde yeni gelişme: Emeklilik için yaş şartı değişiyor mu? EYT düzenlemesinde yeni gelişme: Emeklilik için yaş şartı değişiyor mu?

Ayrıca haber de yeralan ve ekonomik kriz nedeni ile kapanan şirket sayısı da dudak uçuklattı. 8 ayda kurulan sermaye şirketi sayısı 87 bin 755 iken kapanan şirket sayısı 13 bin 798 adet olarak gerçekleşti.

2022’nin 8 ayında, 2021’in 8 ayına göre kapanan şirket sayısında yüzde 70,2; kapanan kooperatif sayısında yüzde 39, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında ise yüzde 6,1 artış yaşandı.