Meclis'te görüşmeleri süren torba yasada iskansız konutların elektrik tarifesiyle ilgili önemli gelişme yaşandığı bildirildi.

Kahramanmaraş'ta KİPAŞ kağıt fabrikasında korkutan yangın Kahramanmaraş'ta KİPAŞ kağıt fabrikasında korkutan yangın

İskansız konuta abonelik hakkı geldi.

Herkesin bildiği gibi ekonomide yeni düzenlemeleri barındıran torba yasa için TBMM'de bu durum ile ilgili mesailar sürüyordu.

Yasada İmar Kanunu'nda değişiklik öngören önemli bir madde de var.

İnşaat ruhsatı almış ancak iskanı olmayan yapılarda artık elektrik ve su aboneliğine izin verilecek. Tarifeleri inşaat tarifesinen değil normal mesken tarifesinden faturalandırma yolunun açılacağı belirtildi.

SORUN NEDEN KAYNAKLANIYORDU?

Müteahhitler konut üretmeden önce belediyeden inşaat ruhsatı alıyor. Ancak pek çok ya ruhsat süresi geçiyor ya da kullanma izni alınmıyordu.

Bu nedenle oturum izni alanımayan konutlar inşaat tarifesiyle fazladan fatura ödemesi yapıyordu. Konutu satın alan kişiler, abonelik başvurusu yapamadıkları için şantiye elektriği kullanıyor. Yani fatura için konut kullanımına göre iki kat daha fazla ödeme yapılıyordu. 

AKEDAŞ'TA YOĞUNLUK

Adıyaman- Kahramanmaraş bölgesindeki vatandaşlar konuyu öğrenmek için AKEDAŞ'a yolunu tuttu. AKEDAŞ'a giden vatandaşlar, bu durumun yürürlüğe girdiğini ve ilçe Belediyelerinden bir belge almalarına halinde meskenlere geçileceği kaydedildi.

AKEDAŞ YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Edinilen bilgiye göre, Akedaş yetkililerinin, EPDK ile görüşmelerinin sürdüğünü, vatandaşların düşük tarifeden faydalanmak için Akedaş merkezinde büyük yoğunluğa yol açtığını, bu konuda herhangi bir yığılmalara ve vatandaşların çile ve eziyet çekmemesi için RESEN işlem yapılması halinde vatandaşların müracaatı olmadan tarifelerinde düzenlemeye gidilmesi yönünde adım atıldığını, EPDK dan cevap bekledikleri bilgisine ulaşıldı. Akedaş yetkililerinin EPDK'dan olur aldıkları takdirde bu konuda bir açıklama yapacaklarını gelen bilgiler arasında yer aldı.