Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, AK Parti hükümetinin döviz ve faiz politikasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin vahim durumunu bu sözler açığa çıkardı: "Veresiye de tıraş ediyoruz kredi kartıyla da" Türkiye'nin vahim durumunu bu sözler açığa çıkardı: "Veresiye de tıraş ediyoruz kredi kartıyla da"

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, hükümete ekonomi ile ilgili üç tavsiyede bulundu. Özellikle faiz politikasıyla ilgili hükümete uyarıda bulunan Demirtaş, şu ifadeleri kullandı;

  1. Hükümete ve Yönetenlere Tavsiyem: Döviz satarak piyasayı tutmaya çalışmayın. Bu konu 100 kez söylendi, 100'ünde de dinlenmedi, 100'ünde yanlış olduğu anlaşıldı. Döviz satışı (hele dünyanın ve Jeo-politiğin bu kadar ısındığı dönemlerde) son derece yanlış.
  2. Faizi "inatla" düşük tutmanızın maliyeti Çılgın Enflasyon oldu. Yapmayın. Yapacağınız şey NET: Faizi "Olması Gereken Yere" bırakmanız. Olması gereken yer diyorum. Çünkü inatla oranın altında tutuyorsunuz. Enflasyonun %120 olduğu yerde Faiz %14'de Tutulmaz. Yapmayın.
  3. En sonunda: a) Ya Faizi Arttırmak Zorunda Kalacaksınız.  b) Ya SUPER-BONO çıkarmak Zorunda Kalacaksınız. Türkiye de bu geçen zamanda Enflasyon altında ezildiği ile kalacak. Politikanız Net olarak yanlış. Yapmayın. Daha ne diyeyim Yapmayın.