EYT düzenlemesiyle emekli olacak milyonlarca vatandaş ne kadar emekli maaşı alacağını merak ediyor. SGK, emekli maaşı hesaplama ekranını erişime açtı. İşte emekli maaşı sorgulama ekranı...

"Emekli olunca ne kadar maaş alırım?" sorusunun yanıtı, son günlerde birçok kişinin gündeminde yer alıyor. EYT yasasının çıkmasını bekleyen milyonlarca kişi, yasanın çıkmasıyla birlikte alacakları maaşları hesaplayıp, planlarını ona göre yapmak istiyor. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulamaya konan emekli maaşı hesaplama ekranı.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?
Emekli maaşı hesaplaması, çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik gösteriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu da kendi sitesinde yer verdiği maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.

''Ne kadar emekli maaşı alırım'' sorgulama ekranı - Resim: 3

BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?
SGK tarafından uygulamaya konan 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım' ekranıyla birlikte, EYT'li olmaya hak kazanacak kişiler maaşlarını hesaplayabiliyor.

4A EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasına girilip, sayfada istenen bilgiler giriliyor;

10 bin yeni kadro açıldı 10 bin yeni kadro açıldı

T.C Kimlik numarası,

SSK Sicil Numarası,

Baba adı,

Nüfus il,

Doğum tarihi bilgileri.

'Sorgula' butonuna basınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

2023 yılı Ocak dönemi aylık artışı verileri sisteme yükleninceye kadar uygulama geçici olarak kapatılmıştı. SGK tarafından uygulama bugün itibariyle açıldı. 

''Ne kadar emekli maaşı alırım'' sorgulama ekranı - Resim: 4

4B EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA
uyg.sgk.gov.tr adresinde 4B emekli maaşı hesaplama sayfasına girilip, TC Kimlik numarası, kurum ve güvenlik kodu yazılınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

4C EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ sayfasına girince şu bilgiler isteniyor:

Doğum tarihi,

Cinsiyet,

4A çalışma süresi

Başlangıç ve bitiş tarihi.

Hizmet türünü seçtikten sonra altta bulunan hesapla butonuna basılıyor ve emeklilik hesaplaması yapılıyor.

''Ne kadar emekli maaşı alırım'' sorgulama ekranı - Resim: 5

EYT'LİLER İLK MAAŞINI MART'TA ALACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulması beklenen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin "Mart ayında neticelenir diye düşünüyorum" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise dün yaptığı açıklamada, "EYT en geç haftaya Meclis'e sunmayı planlıyoruz, maaşlar en geç Mart ayında yatırılacak. Bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değil" ifadelerini kullandı.