Meteoroloji, son açıklamasıyla Kahramanmaraş için sarı kodlu uyarıda bulundu. Kahramanmaraş dahil birçok ilde kar, sağanak yağış ve fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü çarşamba günü sıcaklığın sıfır dereceye kadar düşeceğini duyurdu. Yurdun bazı illerinde etkili olan kar yağışı ise etkisini artırmaya devam edecek.

hava-durumu-1

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde görülmesi, bölge genelinde kuvvetli yağmur ve sağanak, bölgenin yüksek kesimlerinde (rakımı 1100-1200 metre üzeri yerlerde) kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gece sıcaklıklarının 2 ila 4 derece azalması bekleniyor.

Meteoroloji paylaştı! Kahramanmaraş dahil birçok il için kuvvetli sağanak uyarısı! Meteoroloji paylaştı! Kahramanmaraş dahil birçok il için kuvvetli sağanak uyarısı!

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve doğu yönlerden orta kuvvette, Hatay'ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli esmesi beklenmektedir.

UYARILAR
Doğu Akdeniz'de görülecek yağışların genellikle kuvvetli; Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 kg/m2), Hatay'ın kuzey ve kıyı kesimlerinde (Erzin, Dörtyol, Hassa, İskenderun, Samandağ ve Yayladağı) ) şiddetli (51-100 kg/m2), yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) olacağı tahmin ediliyor. Yağışların genellikle sağanak, kıyı kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak, rakımı 1200 metre üzeri yüksek kesimlerde kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor. Kuvvetli ve şiddetli yağışların; bugün öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı ile kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
Doğu Akdeniz’in doğusunda denizlerimizde rüzgarın; güney ve güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın; bugün öğle saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği bekleniyor.

gunluk-kahramanmaras-hava-durumu