Üst üste gelen zamlarla kömür fiyatları yeni bir eşikte… 2022 yılında kömür fiyatının yükseltilmesinin planlandığı belirtildi. Çin, bu yıl görülen tedarik sıkışıklığı ve buna bağlı olarak, imalatçıların karşı karşıya kaldığı enflasyonist baskıların artmasının ardından, 2022 yılında uzun dönemli kömür kontratları için gösterge fiyatı yükseltmeyi planlıyor.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), termal kömür için gösterge fiyatı ton başına 700 yuan (110 dolar) olarak belirleyen ve fiyatların, aylık bazda yapılan ayarlamalarda, bu fiyat etrafındaki 150 yuanlık bantta dalgalanmasına olanak tanıyan bir plan taslağı hazırladı. Kaynaklar, kuruluşun plana ilişkin görüşlere başvurduğunu kaydettiler. NDRC konu hakkındaki sorulara yanıt vermedi.

Çin’de gösterge kömür vadelileri bu taslak plan sonrası güçlü yükseldi. Caixin’in haberine göre, bu adım, kontratların 2017’de başlatılmasından bu yana ilk artış olacak. Önerilen gösterge fiyat, bu yıl görülen rekor seviyelerin oldukça altında, ancak uzun süredir gayriresmi 600 yuan tavanına sahip piyasada tarihi normların üzerinde.