Kahramanmaraş'ta etkili olan kar yağışı hayatı felç etti. Meteoroloji ise kentte kar yağışının ne zaman sona ereceğini açıkladı.

Türkiye genelinde hafta sonundan beri etkili olan kar yağışı Kahramanmaraş'ta yüzünü göstermeye devam ediyor. 

Haftanın ikinci iş gününe dondurucu soğuğun etkili olduğu bir sabahla başlayan Kahramanmaraş'ta kar yağışı gün içersinde aralıklarla ve yer yer bazı bölgelerde yeniden etkili olacak.

Sabah saatlerinde eksi 7 dereceye kadar düşen termometreler öğle saatlerinde ancak 1 dereceye kadar tırmanıyor. Akşam saatlerinden itibaren yeniden eksi 1-2 derecelere gerileyen havayla birlikte yoğun buzlanmaya karşı UYARI yapıldı.

KAR PERŞEMBE SONA ERİYOR

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nün 5 günlük hava tahmin raporlarına göre kar yağışı etkisini Perşembe gününden itibaren kaybetmeye başlıyor. Ancak dondurucu soğuklar hafta sonuna kadar Bursa’da etkili olacak.

Yarın için (ÇARŞAMBA) yapılan tahminlere göre, kar yağışının yer yer devam edeceği Kahramanmaraş'ta sabah 0 dereceleri gören termometreler gün içerisinde en yüksek 4 dereceyi ölçecek.

PERŞEMBE günü kar yağışının Kahramanmaraş'ı terk etmesini öngören meteoroloji, hava sıcaklığının ise en düşük eksi 1, gün içinde en yüksek ise 3 dereceye kadar tırmanacağını bildirdi.

CUMA günü için herhangi bir yağışın öngörülmediğini bildiren Meteoroloji, hava sıcaklığının ise parçalı bulutlu ve güneşli gökyüzüyle birlikte gün içerisinde 3 dereceye kadar yükseleceğini kamuoyuna duyurdu.

CUMARTESİ günü için parçalı bulutlu bir hava geçireceğimizi belirten yetkililer, sıcaklığın ise yükselişe geçerek sabah saatlerinde 4 derece, gün içerisinde en yüksek 4 derece olacağını bildirdi.

meteoroloji-kahramanmaras-hava-durumu

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM
Bölge geneli çok bulutlu, kıyı kesimlerin yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda kuvvetli, iç kesimlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Mevsim normallerinin altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Kuzeyli ve doğulu yönlerden hafif yer yer orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR
Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz’de beklenen yağışların, sabah saatlerinden itibaren Mersin ve Adana, öğle saatlerinden sonra Osmaniye, Kahramanmaraş çevrelerinde ve Hatay kıyı kesimlerde kuvvetli (21-50 kg/m2) yağmur ve sağanak, 200 m üzeri rakımlı yerlerde yer yer yoğun olmak üzere kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Gece saatlerinde Adana ve Mersin’de, Çarşamba (26.01.2022) günü öğle saatlerinden sonra bölgenin doğusunda etkisini kaybetmesi beklenen yağışların, sebep olacağı muhtemel başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, kıyılarda yağış anında kuvvetli rüzgar ile tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerinden sonra Gaziantep il geneli, Kilis’in kuzeyinde (Musabeyli, Polateli) ve Kahramanmaraş çevrelerinde görülecek olan kar yağışlarının yer yer yoğun olmak üzere kuvvetli (10 ila 25 cm) olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kahramanmaraş'ta tekerlekli sandalyeler şehit isimleriyle dağıtıldı Kahramanmaraş'ta tekerlekli sandalyeler şehit isimleriyle dağıtıldı

Doğu Akdeniz’de rüzgarın, bugün sabah saatlerinden itibaren genellikle doğu ve kuzeydoğu yönlerden, Doğu Akdeniz’in doğusunda (Karataş, Yumurtalık ve Hatay kıyılarında) güneydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın Çarşamba günü ilk saatlerde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

28.01.2022 sabah saatlerine kadar tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Doğu Akdeniz Bölgesinde gece ve sabah saatlerinde kıyılarda hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.