Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesindeki tarihi Şeyh Adil Çeşmesi'nin duvarlarına duyarsız kişiler tarafından yazılan arapça yazılar tepkilere neden oldu.

Kahramanmaraş'ın simgesi olan tarihi Şeyh Adil Çeşmesi duvarına Suriyeli Mülteciler tarafından yazıldığı iddia edilen arapça yazılar, mahalle halkı ve esnafların tepkisine neden oldu.

İsa Divanlı Mahallesi’ndeki çeşmeyi gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler, sprey boyayla çeşmenin duvarlarına yazılan gelişi güzel yazıları görünce adeta şok oluyor. Duvarlara bu yazıları yazanlar ise uyarıcı levhaları umursamıyor.

TARİHİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR MEMLEKETE DÖNDÜK

Bir çok vatandaş Kanal Maraş'ın WhatsApp ihbar hattına yazdıkları mesajda, ''Tarihi bir çeşme burası. Suriyeli sığınmacılar bu tarihi çeşmenin taş duvarlarına arapça yazılar yazarak halkın tepkisini çekmeye çalışıyorlar. Ayıptır vicdansızlıktır. Uayarı levhalarını bile dikkate alan yok. Bu tarihi çeşmeyi Büyükşehir Belediyesi veya Dulkadiroğlu Belediyesi restore yaptıramaz mı? Bir çeşmemize bile sahip çıkılmıyor. Yüzyılardır bu çeşmeden buz gibi su içilmekte, bir an önce bu çeşmemize sahip çıkılsın. Maraşımızın hafızaları bir bir yıkılıyor. Ya bu görüntü kirliliğini yok etsin belediyeler, ya da bu çeşmeyi de yıksınlar. Zaten yapmaya değil yıkmaya gelmişler. Tarihine sahip çıkılmayan bir memlekete döndük iyice'' yazdıkları görüldü. 
 

cesmede-arapca-yazilar
 

Suriye’deki iç kargaşadan kaçarak Kahramanmaraş'a gelen Suriyelilerin yazdığı tahmin edilen bazı yazılar vatandaşların tepkisine yol açarken, bu duruma Kahramanmaraşlılar tepki gösteriyor.

Burası Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey tarafından 1914-1916 yılları arasında yaptırılan ve yakınında bulunan Şeyh Adil Mezarlığı’ndan dolayı Şeyh Adil Çeşmesi'nde böyle bir durumunun üzücü olduğunu belirten Kahramanmaraşlılar, “Savaştan kaçan Suriyelilere kucağımızı açtık, evlerimizi verdik, bir parça ekmeğimizi bölüştük. Duvarlarımıza yazı yazılmasına bir anlam veremiyoruz. Zaten halk Suriyeliler konusunda bir tedirginlik içerisinde. Emniyet Müdürlüğünün bu yazıları yazanları bir an önce yakalayarak, gereğinin yapılmasını istiyoruz" diyerek tepkilerini dile getirdiler.
 

Kırılan leğen kemiğini 20 halkalık zincirle birleştirdiler Kırılan leğen kemiğini 20 halkalık zincirle birleştirdiler

arapca-yazilar

Şeyh Adil Çeşmesi

Maraş Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey tarafından 1914-1916 yılları arasında yaptırılmıştır. Yakınında bulunan Şeyh Adil Mezarlığı’ndan dolayı Şeyh Adil Çeşmesi olarak bilinir. Orijinal özelliklerini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Çeşmenin inşasında sarımtırak renkte ince yonu taş malzeme kullanılmıştır. Dıştan 3.10 x 3.350 x 6.45 boyutlarında olan yapı üç cepheli meydan çeşmesi olarak yapılmıştır. Ana cephesi olan güney yüzüne 0.80 metre derinliğinde 2 metre genişliğinde yuvarlak kemerli iki niş yerleştirilmiştir. Çeşmedeki bütün nişler birer musluklu yapılmıştır.  Çeşme genel çizgileriyle sade olmakla beraber, kemer formu ve sütunlarıyla barok sanatının özelliklerini yansıtmaktadır. İnşa kitabesinde satırların baş kısmına “ay-yıldız”  motifi işlenmiştir.