Kahramanmaraş'ta mısır ekili tarlalarına su verilmediğini öne süren çiftçiler, belediye önünde toplanarak KMBB Başkanı Hayrettin Güngör'ü istifaya davet etti.

Kahramanmaraşlı çiftçiler, KASKİ ve Sulama Birliği arasında sıkıştırıldıklarını, ekili razilerine su verilmediğini, elllerinde gösterdikleri kurumaya tutmuş buğday demetiyle protesto etti.

Kahramanmaraş'ta çiftçiler tarlalara su verilmemesini protesto etti. Bir çok köyün çiftçisi Büyükşehir Belediyesi önünde ellerinde kuruyan mahsulleri ile su verilmemesini protesto etti. Protesto esnasında konuşan çiftçiler, kendilerine daha önce su için söz verdikleri ve şimdide tarlalarına su vermeyen Devlet Su İşleri (DSİ) ve KASKİ'ye tepki gösterdi. Ardından çiftçiler kuruyan mahsullerini belediye önünde bıraktı. Çiftçiler, bu eylemi sorun çözülene kadar devam edeceğini söyledi.

'TARLALAR KURUDU'

Çiftçiler AK Parti'ye seslenerek milletvekilleri ve Sulama Birliği ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı'nın nerede olduğunu sordu. Çiftçi, "Bizim suyumuzu bir an önce bıraksınlar. Oy zamanı milletvekillerini gönderiyorsunuz, şimdi nerdesiniz? AK Parti bizlere yardımcı olmuyor. Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, sesimizi duysun. Allah'tan korkun. 'Tarım böyle olacak, şöyle olacak' diyorlar ama bize sahip çıkmıyorlar. Mahsullerimiz artık kurudu." dedi. 

Ali Öztunç ateş püskürdü: Bu kadar mı beceriksiz olunur? Ali Öztunç ateş püskürdü: Bu kadar mı beceriksiz olunur?

'FAİZLE SU PARASI ÖDÜYORUZ'

Bir diğer çiftçi ise, "Sulama Birliği, KASKİ, DSİ arasında gidip-geliyoruz. Aynı zamanda ekinlerimiz kuruyor. Ekinden gelir elde etmiyoruz. Bankalardan faiz alıyoruz, onunla su parasını ödüyoruz. Ondan sonraki sene bir daha o faizleri ödemek için ekin ekiyoruz. Buğdayın şimdiye kadar bir kaç kez sulanması gerekiyordu. Su şehri Kahramanmaraş'ta çiftçiler su sıkıntısı çekiyoruz. Bu çiftçinin başka geliri var mı, yok" diye konuştu. 

HAYRETTİN GÜNGÖRİSTİFAYA DAVET ETTİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen çiftçiler, bu belediye başkanının istifa etmesini ve kayyum atanması yönünde çağrıda bulundular.