AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaştan habersiz su sayacı değiştirmesinin ve faturalara 534,54 TL sayaç ücreti yazması, vatandaşları isyan ettirdi.


AK Partili Hayrettin Güngör  yönetimindeki Büyükşehir ve KASKİ'nin uygulamaları AK Partili üyelerini bile çılgına çevirmeye yetti. KASKİ'nin vatandaştan habersiz değiştirdiği su sayaçları için faturalara 534,54 TL sayaç ücreti yansıtması ekonomik krizin had safhaya ulaştığı bu günlerde büyük tepki topladı.

Kahramanmaraş'ta vatandaşlara yönelik su soygunu yıllardır kesintisiz biçimde devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan KASKİ vatandaşlara 534,54 lira karşılığında zorla sayaçlar takarak aboneleri borçlandırdığı kamuoyunun en çok konuşulan konuları arasında yer aldı.

Vatandaşların haberi dahi olmadan “kullanımı geçmiş” bahanesiyle sayaçlar değiştirildi, 534 liralık bir fatura çıkarıldı.

Bu 534,54 TL sayaç bedeli olarak alınarak, yani sayaçları vatandaşlara zorla satıldığı ve hiç bir abonenin bilgisi alınmadan değiştirildiği öne sürüldü. 

PİYASA DEĞERİ 235 LİRA

Su sayaçları piyasada 235 liradan satılırken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ise 534,54 liradan cebren sayaçları takarak faturaya yansıtması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bir anda böyle bir masraf çıkmasına tepki gösteren Kahramanmaraşlılar bu uygulamanın kaldırılmasını bekliyor. Kahramanmaraşlılar, Kanal Maraş'ı arayarak aynı dertten muzdarip olan birçok vatandaş seslerini duyurmak istediklerini belirtti. Bu sorunu çözmek için kurum kurum gezen vatandaşlar 'Bu Kahramanmaraşlılara reva mı?' diye sordu.

Kahramanmaraş'ta 'Silindir' operasyonunda 77 gözaltı! Kahramanmaraş'ta 'Silindir' operasyonunda 77 gözaltı!

AK Parti’nin vatandaşın hakkını korumadığını savunan mahalle sakini Mehmet ve Ali Kırıcı,Kanuni Mahallesi 38057. Sokaktaki tüm evlerin su sayaçları değiştirildi. Görüldüğü gibi sayaç bedeli ekleniliyor. Yeni gelen faturada ise sayaç bedeli taksite bölünerek geçmiş dönem borcu olarak belirtiliyor. AK Parti'li Belediyenin Kahramanmaraşlılara yaptığı reva bu mu? Böyle bir dönemde yapılacak iş mi bu? Bu uygulamaya kim dur diyecek? Saatlerimiz kontrolden geçirilsin ve bozuksa değiştirilmesi söylensin çarşıda daha ucuza alıp takalım, niye Kaskinin pahalı sayacını takıyorlar? Kimler bu sayaç üzerinden kar ediyor? Kaldı ki takılan sayaçlar çizik ve pislik içinde sayaç takıyorlar" diyerek tepkilerini dile getirdi.

WhatsApp Image 2022-10-18 at 19.56.00

WhatsApp Image 2022-10-18 at 19.55.33

Kahramanmaraş'ta bazı vatandaşların sosyal medyadan tepkileri dışında ses çıkmıyor. Kahramanmaraş'ın yerel basını ise Büyükşehir Belediye Başkanının yandaş medyaya çevirdiği bilinmekle beraber, Cumhur İttifakı milletvekillerinin ve yetkili kurullarının bu konuda sessiz kalması ise düşündürücü. bir tek CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un sesi çıkıyor.

HUKUKA AYKIRI

Öte yandan su tüketim faturalarında da belirtildiği üzere su sayaçlarının mülkiyeti aboneye aittir. Aboneye ait olan sayacın zorla değiştirilmesi, Anayasa'nın 35. maddesinde düzenlenen mülkiyet hakkının ihlali olduğu görülmektedir.

WhatsApp Image 2022-10-18 at 19.56.42

kaski_fatura-borcu (1)

kaski_fatura-borcu (2)