Kahramanmaraş’ta Demokrasi meydanında masere şıra festivali düzenlendi.

Bu yıl 2.’si düzenlenen Bertiz Şıra festivalinde bölgeye has ürünlerin tanıtım ve ikramı yapıldı. Festivalle Bertiz’in tanınırlığının artırmak, kültürel değerlerini ve yöresel ürünlerini tanıtmak hedeflendi.

Dulkadiroğlu Belediyesi ile Bertiz Eğitim ve Kültür Vakfının ortaklaşa düzenlediği festival iki gün sürecek. 22 köy muhtarlığının ürünlerini getirdiği Demokrasi Meydanında, festivale çok yoğun ilgi gösterildi..

Kahramanmaraş’ta halk otobüsüne saldırı anı kameraya yansıdı Kahramanmaraş’ta halk otobüsüne saldırı anı kameraya yansıdı

Bütün misafirlerin damak tadına hitap eden festival renkli görüntülere sahne oldu. Stantlarda Bertiz bölgesinin tamamen organik, hiçbir katkı maddesi olmadan bağlardan çıkan üzümümden elde edilen ürünler, görücüye çıktı.

Başkan Necati Okay festivalle ilgili yaptığı açıklamada “Bertiz kabarcığından elde edilen ürünleri bugün burada sergilemekteyiz. Bertiz kabarcığından elde ettiğimiz hapısayı, samsayı, sucuyu, pestili arkadaşlarımız burada uygulamalı bir şekilde yapıyor. Misafirlere ikram etmekteler. Ve bu kış başında çok büyük bir kış hazırlığı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Amacımız da bu Bertiz üzümünü ve Bertiz üzümünden yapılan ürünleri, bu şıra ürünlerini Türkiye’mizde ve dünyada tanıtmak" dedi.