Kahramanmaraş'ta Kanuni Mahallesi'nde yol kenarlarındaki yaklaşık her biri 15-20 yıllık olan ardıç ağaçları adeta AKEDAŞ’ın katliamına uğradı. Mahalle halkı sokağa indi.

Kahramanmaraş'ta geçtiğimiz günlerde kentin farklı noktalarında asırlık ağaçlarının kesilmesine tepkiler devam ederken, bir ağaç katliamı daha gerçekleşti.

Alınan bigiye göre; Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu İlçesi'ne bağlı Kanuni Mahallesi'nde yol kenarında bulunan onlarca çınar ağacı 'elektrik tellerine değiyor' gerekçesiyle testerelerle kesilmeye başlanınca, mahalle halkı toplandı ve büyük tepki gösterdikleri öne sürüldü. Ağaç katliamının korkunç manzarasına kızan mahalle halkı sokağa indi ve ağaç kesimini durdurdu.

Mahalle halkının ağaç kesimine karşı topyekün toplanması ve tepkisi sonucu ağaçların kesilmesi dururken olay yerine emniyet güçleri çağrıldı. Ağaçları kesen Akedaş'ın ağaç kesim ekibi mahalleden uzaklaştırıldı.

MAHALLE OLARAK NÖBETTEYİZ

Kanal Maraş WhatsApp İhbar hattına gönderilen fotoğraf ve sesli mesajlarda, ''Yol üzerindeki ve evlere oksijen sağlayan ağaçların yaklaşık her biri 15-20 yıllık olan ağaçlar. AKEDAŞ'ın telleri bahane ederek katliama kalkışmasını mahalle halkı olarak engelledik ve mahallemizdeki ağaç katliamına engel olmak için nöbet tutuyoruz. Bir ağaç tellere değiyorsa değen yerler kesilir. Bunlar nasreddin hoca'nın leyleği kestiği ve şimdi bir kuşa döndün hikayesi gibi, ağacların neredeyse bir gövdesi kalacak şekilde ağaçları kestiler. Şu ramazan ayında günahtır vebali büyüktür. Madem ağaçlar tellere değiyor o zaman elektrik tellerini yer altına alsınlar. Nasıl olsa elektrik faturalarımız zamlarla katlandı. Akedaş sahipleri birazda yatırım yapsınlar hep ceplerini doldurmaya kalkışmasınlar'' ifadesinde bulundukları görüldü. 
 

kahramanmaras-agac-katliami_1

Kanal Maraş'ın haberine göre, Onlarca ağaç elektirik tellerine değme bahanesiyle yok eden AKEDAŞ zihniyetine başta mahalle sakinleri olmak üzere gören ve duyan herkes tepki gösteriyor. Yol kenarında bir kısmın ağaçlarını vicdansızca katleden AKEDAŞ görevlilerine tepki gösteren mahalleli, Orman Bölge Müdürlüğü ve AKEDAŞ’tan konu ile ilgili hiçbir açıklamanın yapılmamasına da öfkeli.

Kahramanmaraş dahil 8 ilde dev operasyon: Çok sayıda gözaltı kararı Kahramanmaraş dahil 8 ilde dev operasyon: Çok sayıda gözaltı kararı

kahramanmaras-agac-katliami_3

Ağaçların kesilmesine tepki gösteren çevre sakinleri, "Bu ağaçlar kesilirken sanki bizi kestiler, çok üzüntülüyüz. Biz mahalle halkı olarak tepkimizi sonuna kadar göstereceğiz." dediler.

Onlarca ağacı katleden AKEDAŞ'tan bu konuda açıklama bekleniyor.

kahramanmaras-agac-katliami_2