banner232

Yeni bir mahkeme kararına rağmen TCDD lojmanları boşaltılmıyor: Bu lojmanda oturanların arkasındaki siyasi güç kim?

3 Ekim 2020 tarihinde Kanal Maraş’ın ''Devletin lojmanlarında alem!'' başlığı ile haber yaptığı, TCDD kurumuna ait İstasyondaki lojmanlar konusu ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Mahkeme kararına rağmen ünlü bir Otel sahibinin oğlu bu lojmanı boşaltmayarak ''Benim arkamda dağ gibi siyasetçi bir abim var'' dediği iddia edilip, yetkililere üstü açık bir şekilde tehdit ettiği ''bu lojmanı boşaltmam'' dediği öne sürüldü.

Yeni bir mahkeme kararına rağmen TCDD lojmanları boşaltılmıyor: Bu lojmanda oturanların arkasındaki siyasi güç kim?

Kahramanmaraş’ta 1996-2019 yılına kadar Devlet Demiryolları personelinin oturması gereken lojmanlarda üçüncü şahısların oturduğu tespit edilmiş, lojmanları kiralayan kişiler kendileri çıktığı zaman ise başka kişilere 100 bin ila 300 bin TL arasında değişen fiyatlara kadar lojmanları tekrar kiralama yaptığı kamuoyunda bomba etkisi yaratmıştı.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Kanal Maraş TCDD dosyasını açarak devletin malı üzerinden çıkar elde edenlere 'dur' diyerek tüm dosyalarıyla belgelemişti. 30 lojmanın 20’sinde bunlar yaşanırken, Kanal Maraş lojmanlarda bazı işadamları ve terör örgütü FETÖ üyelerine ait olduğu haberini yayınlamış ve Kahramanmaraş'ta hareketlilik yaşanmıştı.

TCDD Personelinin açtığı davada;

TCDD Personellerinden bazılarının lojmanların kendilerine tahsis edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) kurumuna taşıdığı Ombudsmanlık Kurumunun 24.05.2019 tarihinde verdiği görüş yazısından özetle; ''...ilgili mevzuatta kamu konutu imkanının kamu personellerinin yararlanması için getirildiği ve bu konutların kamu personellerine tahsis edilmesi gerektiği, somut olaya bakıldığında başvuranın lojman talep ettiği, Kahramanmaraş İstasyon sahasında bulunan 33 adet lojmandan 20 tanesinde kamu personeli olmayan üçüncü kişilerin kiracı olarak oturduklarnın görüldüğü, dolayısıyla talep olması halinde kamu konutlarından öncelikle kamu personelinin yararlandırılması gerektiği belirtilerek tavsiye kararı alındığı bunun üzerine davacı tarafından Kahramanmaraş İstasyon sahasında bulunan 13-B plan nolu lojmanın kendisine tahsis yapılması istemiyle 27/09/2019 tarihinde yeniden davalı idareye başvurulduğu, anılan başvurunun TCDD 6.Bölge Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Yönetimi Servis Müdürlüğünün 30.09.2019 tarih 321304 sayılı işlemiyle reddedilmesi üzerine anılan işlemin iptali istemi ile bakılan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

Olayda,Mahkememizin 12.11.2020 tarihli ara kararrıyla davalı idareden uyuşmazlığa konu Kahramanmaraş İstasyon Sahasında bulunan 13-B plan nolu lojmanda kiralama yoluyla oturan 3. kişilere ait listenin istenildiği, cevaben gönderilen bilgi ve belgeler incelendiğinde söz konusu lojmanda kamu personeli olmayan 3.kişilerin uzun yıllardır kiralama yoluyla oturdukları ve son olarak S. Ö. isimli kişiyle 2019 yılı için aylık 372,00-TL kira bedeli üzerinden 1.yıllık kira sözleşmesinin yapıldığı görülmektedir.

Bu durumda yukarıda alınan mevzuatta açıkça düzenlendiği üzere kamu konutu imkanının kamu personelinin yararlanması için getirildiği ve bu konutların kamu personeline tahsis edilmesi gerektiği hükümleri karşısında uyuşmazlığa konu lojman bölgesinde yer alan konutlardan kamu personeli olmayan 3.kişilerin kiralama yoluyla yararlandıklarının görüldüğü, bu durumun kamu konutu hizmetinin getiriliş amacına aykırılık teşkil ettiği, bu bağlamda 13-B plan nolu lojmana yönelik davacı başvurusunun anılan lojmanın 2019 yılı sonu itibariyle sözleşme süresi sona erdiğinde yenilenmeyerek davacı başvurusunun degerlendirilmesi gerekirken, aksi yönde görev yerinden uzakta lojman talep ettiğinden bahisle davacının 27.09.2019 tarihli lojman talebinin reddedilmesine dair davalı idarece tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin İPTALİNE...'' Kararı 25.12.2020 tarihinde verilmesine rağmen TCDD Persoenlinin bu mahkeme kararına rağmen hala 13-B plan nolu lojmanın boşaltılmaması bir nevi Mahkeme kararının uygulanmadığının açık göstergesidir.

Buradan TCDD Yetkililerine soruyoruz:

13-B Plan nolu lojmanda oturan S.Ö. isimli kişinin ''benim arkamda dağ gibi bir siyasetci var'' dediği iddia edilmektedir.

Hal böyle iken;

- Bahsedilen bu siyasetçi kimdir?

- Mahkeme Kararı bu siyasetçinin korkusundan mı uygulanmıyor?

TCDD Yetkililerine açık çağrımızdır; 

Mahkeme Kararını derhal uygulayınız. Personelinize lojmanı veriniz. 372,00 TL bedelle kira sözleşmesi yapmanız günümüz kira fiyatları baz alındığında kamu malını istediğiniz kişilere ve istediğiniz fiyata verdiğinizin ispatı olsa gerek. Bu lojmanları arkamda bir siyasetçi var diyen her kişiye kiralamanız ne kadar etikdir? Kul hakkı yendiğinin farkındamısınız? Mahkeme Kararını uygulamamak Anayasal bir suçtur. Uygulamadığınız takdirde suç işlediğinizi ve hakkınızda yasal işlemin başlanacağını hatırlatırız. Adalet Mülkün temelidir sözünü hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 15:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Memo
Memo - 6 ay Önce

Çok çok doğru biride gar restoranın yanı cilvelerden gaffar arkadaşlarına devretmişlerdir aleme devam buralar yıllardır alemde kullanılıyor zaten bu üçgünlük işler değil herkesde biliyor ama kimin umrundaki yemeyen deniz keriz işleri aynen devam

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.