Kipaş'tan açıklama: İnsan sağlığına zararlı değildir

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesi Kılılı mahallesinde faliyet gösteren Kipaş Kağıt Fabrikası'ndan çıkan yoğun duman vatandaşları tedirgin etmişti. Bacalarından çevreye salınan dumanlar hakkında Kipaş Kağıt Fabrikası açıklamada bulundu..

Kipaş'tan açıklama: İnsan sağlığına zararlı değildir

Türkiye'de tekstil sektörünün lokomotif kentleri arasında yer alan Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde bulunan Kipaş Kağıt Fabrikası'nın bacalarından çevreye salınan dumanlar çevre halkını tedirgin etmişti. 

Kahramanmaraş'taki vatandaşımızın Kanal Maraş ihbar hattına gönderdiği yoğun mesajlar doğrultusuna ''Kipaş Kağıt Fabrikası'nın bacasından çıkan dumanlar tehlike arz ediyor mu?'' başlıklı habere Kipaş'tan açıklama geldi.

Kipaş'tan yapılan açıklamada:

''Kipaş Kâğıt San. İşl. A.Ş olarak fabrikamız üzerinden çıkan dumanlar, Kağıt kurutmada kullandığımız su buharıdır. Soğuk havalardaki buhar yoğunlaştığı için sis bulutu şeklinde kış aylarında daha yoğun olarak gözükmektedir. Kaldı ki bu durum insanların soğuk havalarda nefes alıp vermesinde yoğunlaşan buhar gibidir. Bu bacalara ait emisyon ölçümleri yaptırılmış olup, atılan buharın çevreye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Tesisimizin ÇED raporu (01.12.2012 yılında tesisimizin ÇED raporu alınmış), İşletme Belgeleri mevcuttur. Fabrika genelinde tüm çevre ile alakalı ölçümler eksiksiz yapılmıştır ve tesisimizin Çevre İzin Lisans Belgesi mevcuttur. Tesisin Çevre İzin Lisans Belgesi alma süreçlerinde yaptırılması zorunlu tutulan Emisyon ölçümü, Atık su analizleri v.b tüm ölçümler ve raporlamalar mevcut olup, ölçüm sonuçlarındaki değerler ile yasal sınır değerler karşılaştırıldığında sınır değerleri aşma durumu söz konusu değildir. Enerji santralimizde bulunan yakma bacamız ve Atık su arıtma tesisimize ait kirletici parametreleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından online izleme sistemleri tarafından sürekli izlenmektedir.

''İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI DEĞİLDİR''

Şu anda çevreyi kirletici etkisi ve zehirliliği olduğu iddia edilen; dışarıdan görülmekte olan bacalar kesinlikle su buharı atan proses bacalarımızdır. Tekrarlamak gerekirse bu bacalara ait emisyon ölçümleri yaptırılmış olup, atılan buharın Çevreye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ayrıca tesisimiz sık sık Çevre İl Müdürlüğü tarafından denetime tabi tutulmaktadır. Sonuç olarak tesisimiz Çevre konusunda çok hassas olup ilgili yönetmelikler gereğince tüm gerekli yasal şartları eksizsiz sağlamaktadır.Atılan buhar insan sağlığına zararlı değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'' denildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 09:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
turgut kılçık
turgut kılçık - 2 yıl Önce

KİPAŞ SAHİPLERİ ÜZÜLMESİN. ANTEPTE KONUKOĞLU, MARAŞTA SİZ. MEYDAN SİZİN AT SİZİN AKSU DERESİNDE PİSLİK AKIYOR, ANTEP YOLUNDA KOKUDAN CAMLAR KAPATIP ARABAMIZI ÖYLE KULLANIYORUZ. SİZ ASLA YALAN SÖYLEMEZSİNİZ. ÖLÜM VAR ÖLÜM

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.